خدمات ارگونومی طب کار پرانا

خدمات ارگونومی

چرا خدمات ارگونومی؟ لزوم رعایت ارگونومی در تمام بعدهای زندگی و کاری ما وجود دارد با آگاهی داشتن از دانش ارگونومی و کاربرد ارگونومی در زندگی می‌توان بسیاری از مشکلات اجتماعی مرتبط با ایمنی، سلامتی، راحتی و کارآیی را مرتفع نمود. ارزیابی ارگونومی، آموزش ارگونومی، اصلاح پوسچر و ایستگاه کاری از جمله  خدمات ارگونومی هستند که در طب کار پرانا انجام می‌شود.

واژه ارگونومی از لغت یونانی “ارگو” به معنی “کار” و “نوموس” به معنی “قاعده و قانون” مشتق شده است. اما کاربرد ارگونومی تنها به محیط کار محدود نمی‌شود بلکه در کلیه ابعاد زندگی انسان فراگیر است و جامعه انسانی در همه سنین را شامل می‌شود. بدین منظور برای فهم بهتر اهمیت ارگونومی در حوزه‌های مختلف در دسته‌بندی زیر به تفکیک به توضیح و توصیه‌‌های لازم برای پیشگیری از صدمات و اختلالات اسکلتی-عضلانی مختص به هر حوزه پرداخته‌ایم.

 

اما خدمات ارگونومی طب کار پرانا چه مواردی را شامل می‌شود؟

  • ارزیابی ارگونومی (ارزیابی پوسچر با استفاده از روش های استاندارد ارزیابی ارگونومی)
  • آموزش ارگونومی (آموزش اصول ارگونومی)
  • اصلاح پوسچر و ایستگاه کاری (پوسچر صحیح هنگام کارکردن و چیدمان ایستگاه کاری ارگونومیک)
  • مشاوره خرید تجهیزات ارگونومی

 

ما در مرکز پرانا به منظور افزایش بهره‌وری، کاهش غیبت و غرامت‌های ناشی از آسیب‌های شغلی خدمات ارگونومی شامل ارزیابی ارگونومی، آموزش ارگونومی و اصلاح پوسچر و ایستگاه کاری را در کنار سایر خدمات طب کار در معاینات مرکز طب کار ارائه می‌دهیم. جهت اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص خدمات ارگونومی می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۹۹۹۹ تماس حاصل نمایید. نیروهای متخصص ارگونومی مرکز پرانا پاسخگوی شما خواهند بود.

ارگونومی مدارس

ارگونومی مدارس

رعایت اصول ارگونومی در مدارس، باعث پیشگیری از اختلالات اسکلتی-عضلانی می شود و جلوگیری از حوادث و کاهش یافتن خستگی و در نهایت پیشگیری از بروز بیماری ها را به دنبال دارد. آن چه مسلم است این است که بی توجهی و یا کم توجهی به تامین عوامل ارگونومی مورد نیاز در محیط مدرسه و کلاس های درس می تواند سلامت دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتربخوانید

ارگونومی صنایع

ارگونومی صنایع

در حال حاضر در صنایع مختلف کشور، بخش‌های زیادی به چشم می‌خورد که کارگران در آن واحدها مشغول انجام فعالیت‌های بدنی و جسمانی می‌باشند. بنابراین عدم توجه به چگونگی انجام کار، می‌تواند صدمات بسیاری را سبب گردد. عوارض استخوانی ـ عضلانی از جمله بیماریهای مرتبط با کار هستند که می‌توانند بسیار ناتوان کننده ظاهر شده و باعث افت راندمان، افزایش غیبت های ناشی از کار، غرامت های دستمزد و نهایتاً، از کار افتادگی کارگر شوند.

بیشتر بخوانید

ارگونومی اداری

ارگونومی اداری

مشاغل اداری و پشت میز نشینی این روزها بسیار زیاد شده است و متاسفانه اثرات مضر آن بر جسم افراد روز به روز بیشتر دیده می شود. در واقع بدن ما طوری طراحی نشده است که بتوانیم ساعت های متمادی را پشت میز بنشینیم. اما به ناچار بسیاری از ما به انجام چنین کاری مشغول هستیم. به همین دلیل شناخت عوامل مؤثر در محیط کار با کامپیوتر اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید

ارگونومی زمان بارداری

ارگونومی زمان بارداری

امروزه تعداد زیادی از نیروی کار جوامع، را خانم ها تشکیل می دهند.اطلاع از چگونگی تاثیر ایمنی محیط‌کار زنان باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. تاثیر عوامل استرس زای ارگونومیک از قبیل ایستادن برای زمان های طولانی و کارکردن برای ساعت های متمادی بر عوارض بارداری به صورت سقط خود به خودی، زایمان بیش از موعد و کمبود وزن حین تولد تاثیر می گذارد. بنابراین توجه به اصول ارگونومیک در این دوران اهمیت به سزایی دارد.

بیشتر بخوانید

ارگونومی در منزل

ارگونومی در منزل

عدم رعایت اصول ارگونومی از مهمترین ریسک فاکتورهای بروز اختلالات اسکلتی عضلانی می باشد. آمارها نشان می دهد که این عوارض در بین خانم های خانه دار نیز به شدت رو به افزایش است که این افراد مرتباً از درد در ناحیه گردن، کمر، زانو، مچ و بی حسی و کرخی اندام ها شکایت می کنند. ریشه بسیاری از این عوارض به عدم رعایت اصول ارگونومی در انجام کارهای روزانه برمی گردد.

بیشتر بخوانید

ارگونومی سالمندان

ارگونومی سالمندان

سالمندی پدیده ای جهانی در دنیای امروز به حساب می آید. به موازات افزایش سن متوسط جامعه و گسترش سالمندی لزوم اصلاح و به‌سازی محیط زندگی آنان مطرح می گردد.سالمندان باید در محیطی زندگی نمایند که بیش ترین هم سازی را با محیط خود داشته باشند. برای رسیدن به کیفیت زندگی بهتر در سالمندان رعایت اصول ارگونومی در محل کار و زندگی آنها لازم و ضروری به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید