معاینات طب کار

نوار قلب معاینات طب کار

تست نوارقلب (ECG) معاینات طب کار

در این مقاله قصد داریم که در مورد موضوع مهم نوار قلب ECG برای شما عزیزان بحث نموده و اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم. به احتمال زیاد واژه‌ی تست نوار قلب به گوشتان خورده باشد و ممکن است مفهوم دقیق و پزشکی این اصطلاح را ندانید و یا اینکه قصد مطالعه اطلاعات کامل‌تر و جامعی درباره‌ی این موضوع داشته باشید!

رسالت محتوایی که درحال مطالعه آن هستید این است که به پرسش‌هایی که در ذهن شما وجود دارد بطور کامل پاسخ دهد و شما را با معنی دقیق تست ECG آشنا سازد.

بیماریهای قلبی در جوامع امروزی حتی در سنین پایین از شیوع بالایی برخوردار است. شایع‌ترین بیماری‌های قلبی-عروقی شامل بیماری عروق کرونر قلب (مانند حمله‌های قلبی) و بیماری عروق مغزی (مانند سکته مغزی) هستند. با توجه به اهمیت این بیماری و آمار بالای مرگ ناشی از آن، کشف به‌موقع نشانه‌های بیماری می‌تواند مانع پیشرفت آن و مرگ زودهنگام شود. تست نوار قلب یا تست ECG یکی از راه‌های تشخیص اولیه مشکلات قلبی است که در معاینات پزشکی طب کار نیز در معاینات استخدامی و معاینات ادواری انجام می‌شود. بنابراین نوار قلب معاینات طب کار نقش مهمی در غربالگری بیماران قلبی بخصوص در مشاغل ایفا می‌کند.

تست نوار قلب معاینات طب کار چیست؟

تست نوار قلب معاینات طب کار روشی است که برای تشخیص بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. این تست فعالیت‌های الکتریکی قلب مانند ضربان و فرکانس را، از طریق الکترودهایی که به قسمت‌های مختلف بدن فرد چسبیده‌اند، روی یک صفحه نمایش می‌دهد. برای انجام این تست، از الکتروکاردیوگرام یا دستگاه ECG استفاده می‌شود. امواج الکتریکی قلب، توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف (ECG/EKG) بر روی کاغذ شطرنجی مخصوصی، که از تعدادی مربع ریز و درشت تشکیل شده است، ترسیم می‌شوند. دستگاه نوار قلب (الکتروکادیوگرام) یکی از مهمترین ابزار تشخیصی بسیاری از بیماری‌های قلبی است.

تست نوار قلب معاینات طب کار چیست؟/تست ECG/ طب کار پرانا

چرا در معاینات طب کار نوار قلب گرفته می شود؟

امروزه بیماری‌های قلب و عروق به صورت یک اپیدمی خودنمایی کرده است. در ایران نیز اولین و شایعترین علت مرگ‌ومیر در تمام سنین و در هر دو جنس، بیماری‌های قلبی عروقی بخصوص بیماری‌های عروق کرونر و سکته‌های قلبی است. مهم‌ترین عامل مرگ ناشی از سکته حاد قلبی، آریتمی قلبی است که عمدتاً در ساعات اولیه پس از سکته رخ می‌دهد و با درمان مناسب قابل کنترل می‌باشد. تشخیص بیماریهای قلبی از این نظر مهم است که در صورت وجود مشکلات قلبی امکان بروز حمله‌های قلبی و سایر موارد حین کار وجود دارد. بنابراین این اتفاق ممکن است منجر به بروز حادثه و به خطر افتادن سلامت فرد مبتلا و سایرین شود. بطور مثال بروز سکته قلبی بعلت بیماریهای قلبی در یک راننده حین رانندگی ممکن است منجر به بروز تصادف، آسیب مالی و جانی و حتی مرگ شود.

از طرفی با توجه به این‌که سختی کار و ظرفیت و توانایی فیزیکی هر فرد با ضربان قلب ارتباط مستقیم دارد، بنابراین ضروری است که در معاینات بدو استخدام به‌منظور گماردن فرد در کاری متناسب با ظرفیت فیزیکی و جسمانی وی وضعیت عملکرد قلب با استفاده از نوار قلب سنجیده شود. همچنین بهتر است سلامت قلب شاغلین به صورت ادواری در معاینات دوره‌ای در کنار سایر معاینات طب‌کار بررسی و پایش شود.

البته در حال حاضر تست نوار قلب طبق آیین‌نامه سلامت شغلی برای افراد بالای ۳۵ سال اجباری است اما برای سنین کمتر نیز به درخواست کارفرما و نیز تشخیص و صلاحدید پزشک طب کار قابل انجام و بررسی است.

از طریق نوار قلب (تست ECG) چه بیماریهای قلبی را می‌توان تشخیص داد؟

انواع ریتم های طبیعی و غیرطبیعی قلب/ معاینات طب کار / طب کار پرانا
 • اختلالات قلبی و غیر قلبی از قبیل ریتم‌های غیر طبیعی قلب
 • گرفتگی رگ‌های کرونر
 • سکته‌های قلبی
 • هیپرتروفی عضلات قلب
 • علل تنگی نفس
 • اختلالات الکترولیتی
 • اثرات داروها و…

نکات لازم جهت انجام تست نوار قلب (تست ECG) در معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای طب کار :

 • قبل از مراجعه جهت معاینات حتما دوش بگیرید.
 • بهتر است آقایان پیش از انجام تست، موهای سینه خود را بتراشند.
 • عدم استفاده از کرم‌ها و لوسیون پوست در روز آزمایش، زیرا مانع اتصال الکترود با پوست می‌شوند.
 • عدم استفاده از جوراب شلواری، زیرا الکترود باید مستقیما به پای شما متصل شود.
 • لازم است قبل از انجام تست نوار قلب، فرد هیچگونه فعالیت سنگینی را انجام ندهد زیرا با انجام کار سخت و سنگین ضربان قلب بالا رفته و ممکن است این موضوع در نتیجه آزمایش تاثیر داشته باشد.
 • استرس نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود تست نوار قلب نتیجه درستی را به ما نداده و لذا بهتر است بیمار هرگونه استرس را از خود دور کند.
 • قبل از انجام تست ECG از مصرف وعده غذایی سنگین پرهیز کنید.
آمادگی لازم برای انجام تست نوار قلب/ معاینات طب کار/ طب کار پرانا

درباره‌ی نوار قلب ECG چه می‌دانید؟

نوار قلب ECG یک فرآیند تشخیصی برای بیماری‌های قلبی است که به بررسی فعالیت الکتریکی قلب استفاده می‌شود. این نوع از تست و یا آزمایش‌ها بر روی قلب می‌تواند اطلاعاتی در مورد ضربان قلب، میزان نظم ضربان، اختلالات سیگنال‌های الکتریکی قلب و سایر مشکلات قلبی را به خوبی مشخص کند و ارائه ‌دهد.

نوار قلب با استفاده از الکترودها، سنسورها و دستگاه‌های خاصی ضبط می‌شود؛ به اینصورت است که الکترودها روی سطح پوست سطح قفسه سینه قرار می‌گیرند و سیگنال‌های الکتریکی قلب را دریافت می‌کنند. این سیگنال‌ها سپس به دستگاه ECG ارسال شده و در قالب نموداری به نام نوار قلب ثبت می‌شوند.

نوار قلب ECG یک نمودار دقیق است که نشان می‌دهد چگونه سیگنال‌های الکتریکی قلب در طول زمان تغییر می‌کنند. این نمودار شامل چندین موج است که هر کدام نشانگر وقوع یک رخداد الکتریکی در قلب هستند. به عنوان مثال، موج P نشانگر برخورد سیگنال الکتریکی با دهلیزها است، موج QRS نشانگر برخورد سیگنال الکتریکی با بطن‌ها و موج T نشانگر بازگشت به حالت اولیه قلب است.

الزام انجام الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب در طب کار

ممکن است در برخی مواقع برای ورود به یک شغل خاص، از آن فرد معاینات طب کار خواسته شود و گرفتن نوار قلب یا همان اصطلاح الکتروکاردیوگرام یکی از مهمترین تست‌هایی است که در اولویت این معاینات قرار دارد. زیرا اطمینان از سلامت قلب می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای را درباره نتیجه رضایت بخشی از نحوه صحیح فعالیت هر فردی باشد.

 اگر چنانچه هر شخصی با مشکلات قلبی مواجه باشد به طور حتم در روند انجام فعالیت کاری‌اش، اختلال ایجاد می شود، بنابراین با انجام الکتروکاردیوگرام و یا همان تست نوار قلب، سلامت و یا مشکلات قلبی مشخص می‌شود . و همچنین مراجعه به پزشک متخصص قلب می‌تواند روند بهبودی را بسیار سرعت ببخشد.

کاربرد نوار قلب ECG چیست؟

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم تست نوار قلب ECG به عنوان یک روش بسیار مهم تشخیصی در حوزه‌ی سلامت قلب و عروق است. در ادامه با تعدادی از کاربردهای مهم تست ECG آشنا خواهیم شد.

تشخیص بیماری‌های قلبی

 این نوع آزمایش برای تشخیص بیماری‌های قلبی استفاده است و با تحلیل الگوها و نمودارهایی از سیگنال‌های قلبی، پزشکان می‌توانند اختلالات ریتم قلبی مانند آریتمی‌ها (مثل فیبریلاسیون آتریوم، تاکی‌کاردی، برادی‌کاردی و… ) را تشخیص داده و بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، انسداد عروق قلبی، ایسکمی قلبی و ضایعات قلبی را تشخیص دهند.

ارزیابی عملکرد قلب

انجام نوار قلب الکتروکاردیوگرام به پزشکان کمک می‌کند تا عملکرد قلب را ارزیابی کرده و همچنین میزان ضربان قلب، ضربان نامنظم، نقص در هدایت الکتریکی سیگنال‌ها و دیگر اختلالات قلبی را تحلیل و تشخیص دهند.

مانیتورینگ قلبی و نظارت بر فعالیت قلب بیمار

 ECG به عنوان یک وسیله مانیتورینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور خاص در بیمارستان‌ها و واحدهای مراقبت ویژه. با اتصال بیمار به دستگاه ECG، فعالیت الکتریکی قلب به طور مداوم نظارت می‌شود و هرگونه تغییر در الگوی نموداری سیگنالها به سرعت تشخیص داده می‌شود.

نظارت و مانیتورینگ استرس قلبی

نوار قلب ECG در نظارت بر استرس قلبی بیماران نیز مورد استفاده قرار میگیرد و در طول این آزمون استرس، فعالیت الکتریکی قلب در طول فعالیت بدنی یا استرس بررسی می‌شود تا اطلاعاتی در مورد عملکرد قلب در شرایط فعالیت بدنی و استرسی دریافت کنند.

پیگیری درمان

و همچنین از این روش تشخیصی و آزمایش قلب، در پیگیری اثربخشی درمان‌های قلبی مانند داروها، پیس‌میکرها (پیس‌میکر قلبی) و سایر دستگاه‌های تنظیم ضربان قلب استفاده شده و نحوه عملکردآن به این‌صورت است که با نمایش تغییرات الکتریکی قلب در طول زمان، پزشکان می‌توانند اثربخشی درمان را ارزیابی کنند و به تنظیمات دستگاه‌ها و داروها بر اساس نیاز بیمار پی ببرند.

استفاده از این تکنیک تشخیصی در ارزیابی سلامت و یا اختلال در فعالیت قلب، تشخیص آریتمی‌ها، تشخیص انسداد عروق قلبی و ضایعات قلبی، پیگیری درمان و مانیتورینگ قلبی بسیار مفید و ضروری می‌باشد.

مراحل انجام تست نوار قلب در طب کار پرانا

شما عزیزان برای انجام تست نوار قلب ECG معمولاً باید به مطب پزشک متخصص و بیمارستان‌ها و یا مراکز انجام معاینات طب کار مانند طب کار پرانا مراجعه نمایید. این نوع تست می‌بایست توسط تکنسین‌های پزشکی یا پزشکان متخصص قلب انجام ‌شود تا احتمال خطا در روند انجام آن وجود نداشته باشد.

 مراحل اصلی انجام تست نوار قلب به شرح زیر است:

آماده‌سازی بیمار:

در این مرحله، بیمار باید بخشی از لباس خود را که محل قرارگیری الکترودهاست (معمولاً قسمت‌های سینه، شکم و اندام‌ها) بردارد. محل قرار گیری الکترودها باید تمیز و خشک باشد.

قرار دادن الکترودها:

مرحله‌ی بعدی، الکترودها روی پوست بیمار قرار می‌گیرند، تعداد و مکان الکترودها بستگی به نوع تست و دستگاه ECG دارد. الکترودها به کابل‌هایی متصل شده‌اند که به دستگاه ECG متصل می‌شوند.

ضبط سیگنال:

پس از قرار دادن الکترودها، دستگاه ECG روشن می‌شود و ضبط سیگنال الکتریکی قلب آغاز می‌شود. در طول این مرحله، بیمار باید آرام باشد و حرکات بدنی و فیزیکی را کاهش دهد تا نتایج ECG دقیقتر باشند. ضبط سیگنال معمولاً به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه انجام می‌شود.

پایان تست:

پس از اتمام ضبط، الکترودها از بدن بیمار برداشته شده و اگر الکترودها با ژل سیلیکونی پوشش داده شده‌ باشند، بیماران نیاز به تمیز کردن موقتی محل الکترودها با آب ولرم دارد تا همه‌ی ژل روی پوست پاک شود.

تفسیر نتایج:

 نتایج ضبط شده و یا همان  نوار قلب ECG باید توسط پزشکان متخصص قلب تفسیر و خوانده شوند. افراد می توانند از خدمات ویژه و انجام مراحل تست نوار قلب ، در طب کار پرانا استفاده نمایند.

نتیجه گیری:

امیدوار هستیم که این مقاله به پرسش‌های شما درباره‌ی موضوع نوار قلب ECG پاسخ کاملی داده باشد. انجام تست نوار قلب می تواند سلامت قلب و یا وجود مشکل در آن را مشخص کند؛ این آزمایش توسط متخصصان و تکنیسین‌ها در مراکز درمانی قابل انجام است. پرانا طب در خدمت شما عزیزان است تا بهترین خدمات در زمینه معاینات طب کار از جمله تست‌های نوار قلب را ارائه دهد.

در نتیجه با انجام تست نوار قلب معاینات طب کار می‌توان بسیاری از بیماریهای قلبی را به‌موقع تشخیص داد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. بنابراین تست نوار قلب (تست ECG) در کنار سایر آزمایشات معاینات طب کار، معاینات جامعی را فراهم می‌کند تا از سلامت شاغلین اطمینان حاصل کرد. این امر اهمیت و ارزش والای نیروی کار چه برای سازمان و چه جوامع انسانی را نشان می‌دهد. در این راستا مرکز طب کار پرانا آمادگی خود را جهت انجام کلیه معاینات در فضایی شایسته و با جدیدترین دستگاه‌ها اعلام می‌دارد. جهت اطلاع از جزئیات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی پرانا با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *