معاینات طب کار

ادیومتری معاینات طب کار

ادیومتری(شنوایی سنجی) معاینات طب کار پرانا

یکی از مواردی که در معاینات پزشکی طب کار بررسی می‌شود وضعیت شنوایی افراد است. با شنوایی سنجی یا ادیومتری معاینات طب کار قبل از استخدام، مسئولیت کارفرمایان در برابر ادعا و شکایت در زمینه افت شنوایی فرد پیش از استخدام وی مشخص می‌شود. بنابراین اگر فردی دچار افت شنوایی باشد بایستی از قرار گرفتن او در معرض صداهای بلند بیش از آستانه مجاز، بدون وسایل حفاظت فردی و ملاحظات لازم جلوگیری به عمل آید. در نتیجه تست شنوایی در آزمایشات طب کار بخصوص برای کسانی که در محیط‌های پر سروصدا کار می‌کنند و در مواجهه با نویز یا سروصدای زیاد محیطی هستند ضروری است تا در صورت بروز مشکل اقدامات لازم انجام شده و از صدمات غیر قابل‌جبران برای فرد و پرداخت غرامت‌های سنگین توسط کارفرما پیشگیری شود.

شنوایی سنجی(ادیومتری)طب کار پرانا

ادیومتری معاینات طب کار چیست و چگونه انجام می شود؟

به تست شنوایی که در آن آزمایشات و اندازه‌گیری‌های مربوط به شنوایی انجام می‌شود و امکان ارزیابی عملکرد شنوایی را فراهم می‌کند، شنوایی سنجی (ادیومتری/ audiometry) می‌گویند. در این تست میزان حساسیت شنوایی فرد و آستانه‌های شنوایی او اندازه‌گیری و مشخص می‌شود.

ادیومتری معاینات طب کار چیست/ادیوگرام تست شنوایی

نحوه انجام این تست بدین صورت است که فرد در یک اتاقک آکوستیک که عایق صوتی است می‌نشیند و هدفون به طور صحیح روی گوش او قرار داده می‌شود و از او خواسته می‌شود تا هر زمان که صدایی مثل بوق شنید دکمه پاسخ را فشار دهد. گوش راست و چپ به طور مجزا بررسی شده و معمولا از گوش بهتر فرد تست آغاز می‌‌شود. سپس محرک‌های صوتی در فرکانس‌ها و شدت‌های مختلف به گوش فرد ارائه و پس از پاسخ و اتمام تست، منحنی آستانه شنوایی (ادیوگرام) او ترسیم می‌شود. در صورت وجود هرگونه اختلال در شنوایی فرد الگوی خاصی در نمودار پدیدار می‌شود که با توجه به آن می‌توان نوع اختلال و شدت آن را تشخیص داد.

هر چه منحنی در قسمت پایین‌تری از نمودار باشد بدین معنی است که ضعف شنوایی فرد شدیدتر است و هرچه به سمت بالای نمودار باشد یعنی فرد از شنوایی نرمالتری برخوردار است. بر اساس اینکه شنوایی در چه فرکانس و شدتی ضعیف است علت و درمان آن می‌تواند متفاوت باشد.

چرا در معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای طب کار شنوایی سنجی انجام می‌شود؟

افت شنوایی در معاینات بدو استخدام و دوره ای طب کار پرانا

همانطور که گفته شد یکی از دلایل افت شنوایی، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند یا محیط نویزی و نامناسب است. به همین دلیل در معاینات قبل از استخدام و معاینات دوره ای طب کار، تست شنوایی یا ادیومتری توسط کارشناس شنوایی‌سنجی (ادیولوژیست) انجام می‌گیرد تا وضعیت سلامت شنوایی فرد بررسی و ارزیابی شود. در بسیاری از موارد با تشخیص صدای بیش از حد مجاز با توجه به محیط کاری فرد، استفاده از گوشی‌های حفاظتی هنگام کار کردن الزامی می‌شود. استفاده از این گوشی‌های حفاظتی میزان سروصدا را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند تا از آسیب شنوایی به فرد جلوگیری شود.

آمادگی‌های لازم قبل از انجام تست شنوایی:

آمادگی برای تست شنوایی یا ادیومتری(شنوایی سنجی) طب کار پرانا
 • تلفن همراه خود را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار دهید.
 • قبل از شروع شنوایی سنجی اگر مشکل شنوایی یا سابقه مصرف داروی خاصی دارید به ادیولوژیست اطلاع دهید.
 • در حین انجام تست ادیومتری سکوت را رعایت کنید و از جویدن آدامس خودداری کنید.
 • به آموزش ادیولوژیست کامل گوش دهید و نحوه انجام تست شنوایی را یاد بگیرید.
 • قبل از شروع تست شنوایی گوش شما اتوسکوپی و بررسی می‌شود و اگر دارای جرم باشد برای شستشو به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می‌شوید.

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا اشاره شد ادیومتری (تست شنوایی) یکی از موارد مهمی است که انجام آن در معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری ضرورت دارد. ادیومتری بخصوص در صنایع و مشاغلی که با سروصدای زیاد سروکار دارند مثل صافکاری، کار با سنگ‌شکن‌ها، فلزکاری و… به منظور تشخیص به‌موقع و پیشگیری از افت شنوایی ناشی از سروصدا اهمیت دارد. چرا که در صورت بروز اختلال شنوایی چه بصورت ناگهانی و چه مزمن امکان درمان آن بسیار کم است و حتی ممکن است منجر به کری دائمی فرد شود. بنابراین هر زمان که احساس کردید در تشخیص صداها مشکل دارید و یا به سختی متوجه صحبت‌های اطرافیان می‌شوید با انجام ادیومتری علت آن را بیابید. در مرکز تخصصی طب کار پرانا تست شنوایی (ادیومتری) با جدیدترین و بروزترین دستگاه‌ها قابل انجام است.

5 نظر در “ادیومتری معاینات طب کار

 1. یلدا گفت:

  اگر افت شنوایی داشته باشیم ممکنه منعی برای استخدام باشه؟

 2. یلدا گفت:

  اگر افت شنوایی داشته باشیم ممکنه منعی برای استخدام باشه؟

  1. پرانا طب گفت:

   بستگی به میزان افت شنوایی و نیازهای شغلی شما دارد. برای اطلاعات بیشتر بهتر است درصد شنوایی شما تعیین شود و توسط پزشک متخصص طب کار ویزیت شوید.

 3. خدا بزرگ است گفت:

  سلام با افت شنوایی نسبتا بالا در یک گوش بطوری که تا امروز که ۳۳سال هستم به مشکلات ارتباطی بر نخوردم و ادیومتری رفتم میگن سمعک برای یک گوش استفاده کن سوالم اینه برای آموزش و پرورش و یا ارگانهای دیگه میتونم شرکت کنم؟یا برای بهزیستی اقدام کنم معلولین میدن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *