آزمایشات چکاپ, چکاپ سلامت

RBC در برگه آزمایش خون چیست؟

RBC در آزمایش خون

RBC در برگه آزمایش خون چیست؟ گلبول‌های قرمز، اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رساند و وجود آن‌ها برای سلامت و عملکرد بدن بسیار مهم است. با شمارش آنها می‌توان حجم این گلبول‌ها را در یک فرد تخمین زد و اگر نتایج بالا یا پایینتر از حد نرمال باشد، می‌تواند نشانه یک بیماری باشد. به هرحال با استفاده از این نوع آزمایش نمی‌توان دلیل بیماری‌ها و مشکلات را در بدن پیدا کرد بلکه باید از آزمایشات دیگری نیز استفاده نمود اما کاهش تعداد آن از محدوده نرمال یکی از نشانه‌های کم خونی است.

RBC در برگه آزمایش خون چیست؟
RBC نشان دهنده مقدار گلبول های قرمز در آزمایش خون می باشد.

شاید برای شما هم سوال باشد که RBC در برگه آزمایش خون چیست؟

RBC مخفف کلمه سلول قرمز خون است. این سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که کمک می‌کند گلبول قرمز، اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه می‌شود گفت این نوع از گلبول‌ها وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول‌های بدن هستند.

مقادیر طبیعی RBC

مقادیر طبیعی RBC بین۷/۴ تا ۱/۶ میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانم ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

مقدار RBCها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است. عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول های قرمز در ۱میلیلیتر خون محیطی است. بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند. خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می شود.

نکته:
گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان ۱۲۰ روز در خون زندگی می کند و در آخر عمر خود خرد می شود و به عناصر سازنده اش تبدیل می شود.

نتیجه گیری:

RBC از جمله آیتم‌های آزمایش CBC بوده که جز آزمایشات روتین معاینات بدو استخدام و دوره ای است. این آزمایش اطلاعاتی در مورد تشخیص بیماریهای خونی مثل کم خونی در اختیار ما می‌گذارد. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص سایر آزمایشات معاینات طب کار با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *