آزمایشات چکاپ, چکاپ سلامت

مفهوم WBC در برگه آزمایش خون

مفهوم WBC در آزمایش خون

مفهوم WBC در برگه آزمایش خون چیست؟ این سه حرف مخفف «سلول‌های سفیدخون» و نشان‌دهنده گلبول‌های سفید خون است. گلبول‌های سفید معروف به لوکوسیت یکی از اجزای اصلی سیستم ایمنی بدن است. بالا بودن تعداد این گلبول‌ها می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت باشد درحالی‌که پایین بودن آن می‌تواند نشانه بیماری‌های مختلفی مثل اچ.آی.وی/ ایدز و لوپوس باشد. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون یکی از روش‌های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است. چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنشهای مختلفی از خود نشان می‌دهند.

گلبول های سفید خون یا WBC
تعداد گلبول های سفید نشان دهنده وضعیت سیستم ایمنی بدن می باشد.

شمارش WBCها دو جزء دارد. یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلولها. چون گلبول سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع، معنی خاص خود را دارد.

مقدار نرمال WBC:

در بزرگسالان و بچه های بالاتر از ۲ سال مقدار گلبول سفید بین ۵ تا ۱۰هزار در هر میلی لیتر خون طبیعی است.

محدوده خطر WBC: کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.
نکته: عمل اصلی گلبول سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژی‌ها هم این
سلول‌ها مسئول بروز واکنش هستند. تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان دهنده عفونت با میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد. فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می شود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.

نتیجه‌گیری:

مفهوم WBC در برگه آزمایش خون در واقع به معنی شمارش گلبول‌های سفید خون است. عدم نرمال بودن مقدار WBC می‌تواند نشان دهنده عفونت در بدن باشد. در معاینات طب کار بدو استخدام نیز آزمایش خون از موارد اصلی است که در کنار سایر معاینات انجام می‌شود.جهت اطلاع از جزئیات این آزمایشات و سایر خدمات ما در طب کار پرانا با ما تماس بگیرید.

یک نظر در “مفهوم WBC در برگه آزمایش خون

  1. ممنون از مقاله خوبتون

    1. پرانا طب گفت:

      سلام دوست عزیز. ممنون از حسن نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *