معاینات طب کار, مقالات

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

معاینات و آزمایشات بدو استخدام به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و معایناتی گفته می‌شود که در یک مرکز طب دارای مجوز برای افراد متقاضی به کار در یک مجموعه دولتی یا خصوصی انجام خواهد شد. ممکن است روند استخدام زمان طولانی به خود اختصاص دهد، برای همین بسیاری دوست دارند بدانند که مدت اعتبار معاینات بدو استخدام چقدر است. در ادامه این مطلب مدت اعتبار این دست از معاینات در طب کار بررسی می‌شود. همچنین به فاکتورهای موثر در مدت زمان اعتبار معاینات بدو استخدام پرداخته شده است.

معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین خدماتی که در مراکز طب کار ارائه می‌شود آزمایش‌ها و معاینات بدو استخدام است. این دست از معاینات قبل از شروع کار یک فرد سازمان‌ها و ادارات دولتی و غیردولتی انجام می‌شود. هدف از این معاینات، اطمینان حاصل کردن از این نکته است که فرد سلامت جسمی و روحی برای احراز شغل داشته و توانایی‌ و سلامت او با شغل مورد نظر تناسب دارد.

معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌شود؟

عوامل موثر بر مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

فاکتورها و عوامل متعددی در مدت زمان اعتبار آزمایش‌ها و معاینات بدو استخدام اثر دارند، نظیر نوع شغل، شرایط فرد و … . با توجه به این عوامل زمان اعتبار چنین معایناتی کم یا زیاد خواهد شد که در ادامه هر یک را توضیح داده‌ایم.

نوع شغل

همان‌طور که اشاره شد نوع شغل و شرایط محیط کار، یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین مدت اعتبار معاینات بدو استخدام موثر به شمار می‌رود. برای روشن شدن این موضوع برخی مشاغل و مدت اعتبار معاینات برای آن عبارت‌اند از:

 • کار در معادن: شرایط طاقت‌‌فرسا و سخت کار در معادن، باعث شده تا معاینات بدو استخدام اعتبار کوتاه‌تری داشته باشند که در اغلب موارد حدود 6 ماه است.
 • کار در مشاغل حساس: برخی مشاغل هستند که با گروه‌های حساسی چون کودکان و سالمندان در ارتباط خواهند بود. برای این مشاغل سلامت جسمی و روحی فرد از اهمیت زیادی برخوردار است و برای همین معاینات اعتبار کمتری حدود 6 ماه دارد.
 • کار در مشاغل اداری: مشاغل اداری در دسته کارهای سخت و حساس قرار نمی‌گیرد و برای همین اعتبار معاینات بدو استخدام برای آن حدود یک سال است.

شرایط جسمانی و روانی فرد

یکی دیگر از پارامترهای موثر بر مدت اعتبار معاینات قبل از استخدام، شرایط جسمانی و روانی فرد متقاضی کار است. برای روشن‌تر شدن اثر این عامل در ادامه برخی شرایط بررسی شده که عبارت‌اند از:

 • افرادی با سابقه اعتیاد به انواع مخدر: مدت زمان اعتبار معاینات بدو استخدام برای چنین افرادی 6 ماه است.
 • افراد دارای بیماری‌های خاص: برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی یا مواردی چون دیابت، فشارخون و … هستند نیز اعتبار معاینات بدو استخدام 6 ماه است و پس از اتمام این زمان مجدد باید انجام شود.
 • افراد دارای معلولیت: علاوه بر اینکه تناسب شغل و توانایی یک فرد معمول با شغل باید توسط یک پزشک متخصص در طب کار تأیید شود، معاینات بدو استخدام نیز برای چنین فردی اعتبار 6 ماهه دارد.

شرایط جسمانی و روانی فرد در معاینات قبل از استخدام

قوانین و مقررات استخدامی

قوانین و مقررات مربوط به مدت اعتبار معاینات بدو استخدام در هر کشور و هر سازمان یا اداره‌ای می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در ایران اعتبار چنین معایناتی در شرایط عادی و فارغ از عوامل گفته ‌شده یک ساله است. در مقابل برای کشورهایی چون آمریکا این اعتبار دو ساله خواهد بود.

نکته دیگری که باید در مورد مدت زمان اعتبار معاینات بدو استخدام اشاره کرد، قوانین داخلی یک شرکت یا سازمان است. برای مثال طبق قوانین شرکت‌های هواپیمایی، معاینات بدو استخدام از اعتبار کوتاه‌تری نسبت به دیگر سازمان‌ها برخوردار بوده و 6 ماه است.

نکات مهم در خصوص معاینات بدو استخدام

علاوه بر مواردی چون مدت اعتبار معاینات پیش از استخدام فرد متقاضی برای یک شغل، باید موارد زیر را در مورد معاینات بدو استخدام بداند:

 • فرد متقاضی برای یک شغل موظف است قبل از شروع به کار در هر سازمان و اداره، معاینات بدو استخدام را انجام دهد.
 • کلیه هزینه‌های انجام معاینات بدو استخدام را باید فرد متقاضی شغل پرداخت کند.
 • در صورت عدم موفقیت و کسب تأییدیه‌های لازم در معاینات بدو استخدام، فرد نمی‌تواند سازمان دولتی یا خصوصی استخدام شود.
 • فرد متقاضی یک شغل، موظف است با مشاهده تغییرات در شرایط جسمانی یا روانی، به سازمان مربوطه اطلاع دهد.

نکات مهم در خصوص معاینات بدو استخدام

معرفی بهترین مرکز برای انجام معاینات بدو استخدام و ادواری

در صورتی ‌که برای یک شغل پذیرش گرفته‌اید یا در طول دوران شغلی خود نیاز به معاینات و آزمایشات است، باید یک مرکز طب برای این کار پیدا کنید. مرکز طب کار پرانا کلیه معاینات بدو استخدام و معاینات دوره‌ای را انجام می‌دهد. از مزایای دریافت چنین خدماتی در پراناطب را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • دارای محیط مناسب، پرسنل پاسخ‌گو و شرایط ایده‌آل
 • برخورداری از مجوزهای لازم در این زمینه
 • موقعیت مکانی و دسترسی آسان
 • برخورداری از تجهیزات به‌روز و مدرن
 • انجام کلیه خدمات و آزمایشات لازم
 • تشکیل پرونده الکترونیکی
 • انجام معاینات و آزمایش‌ها توسط متخصصین این امر

همچنین در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد نوع آزمایش‌ها یا مدت اعتبار معاینات بدو استخدام می‌توانید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید.

معرفی بهترین مرکز برای انجام معاینات بدو استخدام و ادواری

سخن پایانی

استخدام در یک شغل با درآمد مناسب و آتیه‌دار یکی از اتفاقات خوشایند در زندگی هر فردی است. این اتفاق باید از قواعد و قوانین خاصی پیروی کند. یکی از موارد انجام معاینات بدو استخدام است که در صورت قبول شدن در آن و تأیید توانایی و صلاحیت جسمی و روحی شما، قادر به شروع کار در سازمان یا اداره مدنظر خواهید بود. البته باید اشاره کرد مدت اعتبار معاینات بدو استخدام با توجه به نوع شغل، شرایط فرد و قوانین متفاوت است و در صورتی ‌که روند استخدام شما طول بکشد باید آن را تکرار کنید.

خوشبختانه در مرکز طب کار پرانا معاینات بدو استخدام انجام می‌شود. همچنین می‌توانید برای معاینات و آزمایشات ادواری، خدمات ارگونومی و مواردی از این دست به پرانا طب مراجعه کرده و در کمترین زمان کار خود را انجام دهید.

سوالات متداول

 • معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌شود؟

این دست معاینات قبل از شروع کار یک فرد انجام می‌شود. هدف از این معاینات، اطمینان حاصل کردن از این نکته است که فرد سلامت جسمی و روحی برای احراز شغل داشته و توانایی‌ و سلامت او با شغل مورد نظر تناسب دارد.

 • مدت اعتبار معاینات بدو استخدام چقدر است؟

مدت زمان اعتبار معاینات بدو استخدام با توجه به نوع شغل، شرایط فرد و قوانین متفاوت است و در صورتی ‌که روند استخدام شما طول بکشد باید آن را تکرار کنید. در کل بین 6 ماه تا یک سال متفاوت خواهد بود.

 • در صورت عدم پذیرش در معاینات بدو استخدام باید چه کرد؟

در صورت عدم موفقیت و کسب تأییدیه‌های لازم در معاینات بدو استخدام، فرد متقاضی شغل نمی‌تواند در سازمان دولتی یا خصوصی استخدام شود.

بیشتر بخوانید:

تنبلی چشم در معاینات بدو استخدام

متادون در تست اعتیاد استخدامی و موارد مصرف آن

الزام معاینات بدو استخدام

تعیین درصد از کار افتادگی در معاینات طب کار

هزینه طب کار با کیست؟

هزینه طب کار سال ۱۴۰۳ معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *