ارگونومی, ارگونومی اداری

مشاوره خرید تجهیزات ارگونومیک

مشاوره تهیه تجهیزات ارگونومیک

با مشاوره خرید تجهیزات ارگونومیک می‌توانید علی‌رغم تنوع تجهیزات ارگونومیک موجود در بازار، با توجه به شرایط و ویژگی‌های کاری و فردی خود، یک انتخاب صحیح و استاندارد داشته باشید. از آنجایی که ما بخش عمده‌ای از روز را سر کار هستیم و اکثر این زمان را در یک وضعیت نشسته و بدون تحرک سپری می‌کنیم، داشتن یک ایستگاه کاری استاندارد از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما اینکه چطور می‌توان این مهم را تحقق بخشید، موضوعی است که شاید به تنهایی از عهده آن برنیایم. چرا که آگاهی از استانداردهای یک ایستگاه کاری ارگونومیک نیاز به دانش خاص خود دارد. یکی از مواردی که اغلب در ایجاد یک محیط کاری استاندارد نیاز است استفاده از تجهیزات ارگونومیک است که در زیر به آن پرداخته‌ایم.

تجهیزات ارگونومیک محیط کار

چرا باید از تجهیزات ارگونومیک استفاده کنیم؟

کارمندان محیط‌های اداری به علت ماهیت کارشان مجبور هستند به مدت طولانی پشت میز بشنیند که این نشستن طولانی‌مدت در طول یک شیفت کاری منجر به اختلالات اسکلتی-عضلانی می‌گردد. ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، مفاصل و اعصاب در صورتی‌که تحت فشار و ضربه بصورت تکراری قرار بگیرند پس از گذشت زمان به صدمات حساس شده که به‌صورت درد و یا ناراحتی بروز می‌نماید. همچنین گاهی قرارگیری در وضعیت نامناسب بدنی در هنگام انجام یک وظیفه می‌تواند منجر به تغییر شکل ستون فقرات و بروز ناهنجاری‌هایی چون قوز، گودی کمر، سر به جلو و… شود.

پیشگیری از بروز این دردها و اختلالات نیازمند اقداماتی از قبیل آموزش ارگونومی فردی جهت حفظ پوسچر صحیح بدن، تنظیم ایستگاه کاری و استفاده از تجهیزات ارگونومیک کمکی است. برخی از تجهیزات ارگونومیک اداری که می‌تواند در اصلاح پوسچر و ایستگاه کاری ما کمک کننده باشند شامل آیتم‌های زیر است:

 • پشتی طبی
 • زیرنشیمنی
 • زیرپایی
 • مچی موس
 • پایه مانیتور
 • و….

ضرورت دریافت مشاوره خرید تجهیزات ارگونومیک چیست؟

در بسیاری از مواقع فرد بدون آگاهی از استانداردهای ایستگاه کاری و تناسب آن با ویژگی‌های فردی خود اقدام به خرید تجهیزات کمکی و استفاده از آن‌ها می‌کند. این اقدام ممکن است نه‌تنها باعث بهبود شرایط و وضعیت بدنی نشود بلکه وی را در معرض آسیب بیشتر قرار دهد. چرا که انتخاب تجهیزات مناسب به عوامل و فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. متخصصین ارگونومی پرانا با ارزیابی ارگونومی ایستگاه کاری، پوسچر بدنی و سایر شرایط محیط کار تجهیزات مناسب را پیشنهاد خواهند داد. در این صورت کمترین آسیب و بیشترین بهره‌وری در تایم کاری فرد محقق خواهد شد.

مشاوره خرید تجهیزات ارگونومیک

مشاوره خرید تجهیزات ارگونومی به چه صورت انجام می‌شود؟

این مشاوره بصورت تلفنی یا آنلاین و حتی حضوری( برای شرکت‌ها) صورت می‌گیرد. ابتدا از شما خواسته می‌شود تا از ایستگاه کاری خود و نحوه نشستن خود عکس و یا ویدئو ارسال کنید. سپس سوالاتی در مورد محل، شدت و زمان احساس درد، سوابق پزشکی و ناراحتی‌های اسکلتی پیشین و سوالاتی در خصوص عادات فردی شما و… در قالب تکمیل یک فرم پرسیده می‌شود. بعد از ارزیابی‌های لازم فایل‌های آموزشی مورد نیاز به همراه لیستی از تجهیزات ارگونومیک مناسب و ضروری برای شما ارسال خواهد شد. همچنین نحوه خرید این تجهیزات و سایت‌های معتبر برای خرید آن‌ها به شما معرفی می‌شود. همچنین در صورت تمایل شما عزیزان، مشاورین ما مسئولیت خرید این تجهیزات را چه بصورت فردی و چه بصورت گروهی(برای یک شرکت و یا سازمان‌ها) متقبل خواهند شد.

سایر خدمات مشاوره ارگونومی پرانا:

 • مشاوره اصول ارگونومی کار با کامپیوتر
 • مشاوره ارگونومی کار در منزل
 • مشاوره ارگونومی دانش‌آموزان
 • مشاوره خرید صندلی اداری
 • و…

نتیجه‌گیری:

در صورت وجود درد در نواحی مختلف شانه، گردن، مچ دست، کمر و… بویژه که در پایان روز و بعد از ساعت کاری شدت یابد، نیاز است که با یک مشاور ارگونومی مشکل خود را در میان بگذارید. زیرا خیلی از اوقات این دردها ناشی از پوسچر بد و نادرست و ایستگاه کاری نامناسب است و با رفع این موارد مشکل تا حدود زیادی برطرف خواهد شد.
گاهی تنها با استفاده از تجهیزات ارگونومی و اصلاح پوسچر مشکلات ذکر شده به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت. بنابراین بمنظور دریافت مشاوره ارگونومیک خرید تجهیزات می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. مشاورین ارگونومی طب کار پرانا در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و با دریافت اطلاعات مورد نیاز شما را راهنمایی خواهند کرد.

طب کار پرانا را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *