اختلالات شنوایی, اختلالات و بیماریهای شایع, سبک زندگی سالم

علائم پیرگوشی

علائم پیرگوشی، درمان پیرگوشی، تشخیص پیرگوشی/ طب کار پرانا/ معاینات بدو استخدام/ معاینات دوره ای

شنوایی، یکی از مهم‌ترین حواس جهت تعامل افراد با یکدیگر است که می‌تواند در زندگی فرد تاثیرات فراوانی داشته باشد. علاوه بر برقراری ارتباط شنوایی می‌تواند در درک درست موقعیت، جهت‌یابی، ایمنی فردی و… تاثیرگذار باشد و در طی زمان باعث اختلال تکلم در افراد نیز گردد از آنجا که آسیب شنوایی اکثرا در طی زمان طولانی ایجاد می‌شود و در معرض دید مستقیم  افراد نیست، اکثرا افراد دیرتر و گاهی هرگز برای بررسی سلامت شنوایی و تست شنوایی (ادیومتری) مراجعه نمی‌‌کنند. عدم توجه به آسیب شنوایی، می‌تواند در زندگی فرد اختلال ایجاد کرده و باعث خطراتی جبران ناپذیر شود. انواع مختلفی از کاهش شنوایی وجود دارد که به دلایل مختلف رخ می‌دهد. پیرگوشی یکی از اختلالات شنوایی رایج است که عوامل مختلفی در بروز آن اثرگذار است. در این مقاله به علائم پیرگوشی و همچنین علت و راه درمان پیرگوشی پرداخته شده‌است.

علائم پیرگوشی/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ کم شنوایی

پیر گوشی چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

پیرگوشی یا کم شنوایی مربوط به سن، در اثر افزایش سن در بزرگسالان اتفاق می‌افتد. پیرگوشی، یک کاهش شنوایی حسی-عصبی برگشت‌ناپذیر است.که به دلیل تحلیل رفتن حلزون گوش یا ساختارهای مرتبط با آن در گوش داخلی یا اعصاب شنوایی ایجاد می شود. با گذشت زمان، فرد ممکن است صداهای دارای فرکانس‌ پایین‌تر را نیز واضح نشنود. افراد مبتلا به پیرگوشی اغلب بیان می‌کنند که گفتار را می‌شنوند، اما واضح نیست و متوجه نمی‌شوند. گویا گوینده مِن‌مِن می‌کند یا زیر لب چیزی می‌گوید. برخی از عوامل خارجی که فرد را مستعد ابتلا به پیرگوشی می‌کنند عبارتند از:

علائم پیرگوشی/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ پیر گوشی چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود؟
 1. قرار گیری مستمر در معرض اصوات بلند
 2. بیماری‌های جانبی فرد
 3. افزایش سن
 4. اثرات اتوتوکسیک داروها
 5. از بین رفتن گیرنده‌های حسی

علل ایجاد پیرگوشی

پیرگوشی به دلیل عوامل مختلفی مثل عوامل محیطی، ژنتیکی، بیماری‌ها و مصرف انواع خاصی از داروها ممکن است ایجاد شده و یا این موارد باعث بدتر شدن آن شوند.کاهش شنوایی ناشی از پیر گوشی عمدتا در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد اما در مواردی که بیماری‌های جانبی وجود داشته باشد یا فرد زمینه ابتلا به مشکلات شنوایی را دارد می‌تواند حتی در ۱۸ سالگی نیز علائم پیرگوشی را از خود بروز دهد.

 • عوامل محیطی: نویز و سروصدای بلند محیط مثل موسیقی بلند یا صدای زیاد، سرو صدای کارگاه‌های ساختمانی، صدای دستگاه چمن‌زنی و ابزارهایی که صدای بیش از حد تولید می‌کنند می‌توانددر بروز پیرگوشی نقش داشته باشند.
 • عوامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی نیز تاثیرگذار هستند و برخی افراد با افزایش سن ممکن است زودتر به این نوع آسیب گوش دچار شوند.
 • داروها: برخی داروها مثل بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپیرین و داروهای شیمی درمانی برای گوش و عصب شنوایی مضر هستند. و ممکن است سبب پیرگوشی شوند.

سایر عوامل شامل:

 1. دیابت
 2. فشار خون بالا
 3. بیماری‌های قلبی
 4. اختلال در گردش خون
 5. سیگار کشیدن

علائم پیرگوشی چیست؟

علائم پیرگوشی چیست؟/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ کم شنوایی

هنگامی که فرد مبتلا به کاهش شنوایی ناشی از پیرگوشی می‌شود، این مشکل در ابتدا به صورت شنیدن صداهایی با فرکانس بالا و عدم درک صحیح آن بروز می‌کند. به طوریکه فرد قادر به تفکیک گفتار اطرافیان از اصوات محیطی نیست. پس از مدتی فرد در شنیدن صداهایی با فرکانس بالا هم دچار مشکل خواهد شد. با استمرار این کاهش شنوایی و پیشرفت آن، شنیدن صداها در فرکانس‌های بالا مثل (ز) و (س) سخت می‌شود. پس از مدتی افراد در شنیدن صدای خانم‌ها دچار مشکل می‌شوند و در گوششان وز وز شنیده می‌شود. صدای تلویزیون یا رادیو را زیاد می‌کنند، با صدای بلند صحبت می‌کنند و برای درک گفتار به صورت شخص نگاه می‌کنند. در موارد پیشرفته کاهش شنوایی، فرد قادر به جهت‌یابی صدا نیز نبوده و دچار گنگی می‌شود.

تشخیص پیرگوشی چگونه انجام می‌شود؟

اولین قدم برای تشخیص کاهش شنوایی به هر دلیلی که ایجاد شده باشد مراجعه به ادیولوژیست و یا متخصص گوش-حلق-بینی است. تشخیص پیرگوشی با توجه به چند تست شنوایی و معاینات بالینی صورت می‌گیرد. در ابتدا پزشک گوش را با اتوسکوپ معاینه کرده تا از عدم وجود عفونت، جرم، گرفتگی با اجسام خارجی و… اطمینان حاصل کند. مرحله دوم انجام تست‌های گفتاری است که توسط پزشک انجام می‌شود. پس از آن تست ادیومتری انجام می‌شود و در صورتی‌که فرد دچار کاهش شنوایی با فرکانس برابر در هر دو گوش شده باشد تشخیص پیرگوشی داده می‌شود. در موارد دقیق‌تر و با توجه به علائم پیرگوشی از تست‌های تکمیلی نیز استفاده می‌گردد.

علائم پیرگوشی/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ تشخیص پیرگوشی چگونه انجام می‌شود؟
علائم پیرگوشی/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ کم شنوایی/ تشخیص پیرگوشی چگونه انجام می‌شود؟

درمان پیرگوشی چیست؟

درمان در موارد شنوایی با توجه به عوامل مختلفی صورت می‌گیرد. عوامل موثر در درمان پیرگوشی شامل سن، سلامت فرد از نظر بیماری‌های جانبی، داروهای مصرفی، اولویت فرد و… است. با این حال، در پیرگوشی باید توجه داشت که مشکل ایجاد شده در مسیر حسی_عصبی شنوایی است که در اکثر موارد برگشت‌پذیر نبوده و درمان‌ها فقط جهت بهبود نسبی صورت می‌گیرد. درمان در افراد مبتلا پس از تست شنوایی گفتاری و ادیومتری صورت می‌گیرد. درمان پیرگوشی با توجه به نتیجه تست و شدت آن می‌تواند متفاوت باشد.

 • خفیف: در مراحل اولیه می‌توان پیرگوشی و کم شنوایی را با استفاده از سمعک درمان کرد.
 • متوسط: دراین مرحله می‌توان از نرم افزارهای تبدیل گفتار به متن همراه با سمعک استفاده کرد.
 • شدید-مزمن: در مراحل شدید و حاد نیز با توجه به شرایط فرد، می‌توان از جراحی کمک گرفت.
علائم پیرگوشی/ کاهش شنوایی/ تست شنوایی/ ادیومتری/ سلامت شنوایی/ کم شنوایی/ درمان پیرگوشی چیست؟

نتیجه‌گیری:

همانطور که در مطالب بالا خواندیم یکی از مهمترین تاثیرات شنوایی علاوه بر برقراری ارتباط، جهت‌یابی و حفظ فرد از خطرات ایجاد شده در محیط پیرامون است که گاهی می‌تواند باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیر گردد. یکی از محیط‌هایی که می‌تواند برای افراد مبتلا به پیرگوشی درمان نشده خطر آفرین باشد، محیط‌‌های کاری است. این افراد در صورت عدم درمان، با توجه به علائم پیرگوشی و کاهش شنوایی ناشی از آن بیشتر از سایرین دچار آسیب‌های شغلی می‌شوند. لذا نیاز است در تمامی مشاغل بخصوص مشاغل پر خطر، افراد از نظر سلامت شنوایی معاینه شوند. به‌همین دلیل در معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری طب کار تست شنوایی برای تمامی افراد انجام می‌شود. بنابراین با توجه به نتایج تست شنوایی گفتاری و ادیومتری معاینات بدو استخدام، افراد با توجه به وضعیت سلامت شنوایی خود در مشاغل مناسب استخدام می‌گردند. همچنین با توجه به اینکه در برخی مشاغل خطر ابتلا به پیرگوشی بالاتر است، لذا در معاینات ادواری طب کار با انجام تست شنوایی (ادیومتری) می‌توان با تشخیص به‌موقع این آسیب از پیشرفت بیماری و آسیب‌های ثانویه جلوگیری کرد.

طب کار پرانا را در شبکه‌های اجتماعی زیر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *