معاینات بدو استخدام و دوره ای شاغلین

چرا انجام معاینات طب کار بدو استخدام و معاینات دوره ای ضروری است؟

معاینات پزشکی طب کار از اهمیت بالایی در استخدام شاغلین و هچنین پایش سلامت دوره ای آنها برخوردار است. در زیر دلیل اهمیت این معاینات که شامل معاینات بدو استخدام طب کار و معاینات دوره ای طب کار است توضیح داده شده است.

 

معاینات بدو استخدام شاغلین:

در زمینه معاینات بدو استخدام طب کار بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، افراد شاغل در کارگاهها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند.

بدین منظور کارفرمایان مکلفند قبل از بکار گماردن کارمندان یا کارگران خود، ترتیب معاینه پزشکی طب کار آنها را بدهند. در صورتیکه پس از استخدام مشمولین قانون، معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و کارفرما در معاینه پزشکی آنها تعلل کرده است، غرامت سازمان تامین اجتماعی از کارفرما بر اساس ماده ۵۰ قانون تامین اجتماعی اخذ خواهد شد. لذا بمنظور انجام خدمات معاینات پزشکی قبل از استخدام افراد و نیروهای شاغل، کارفرمایان محترم می بایست نسبت به معرفی نیروی کار به مراکز طب کار سـازمان تامین اجتماعی جهت انجام معاینات طب کار تامین اجتماعی اقدام نموده و نسخه اصلی معاینات انجام شده را جهت درج درپرونده بیمه شده به شعبه تامین اجتماعی تحویل نمایند.

معاینات دوره ای شاغلین:

پس از انجام معاینات بدو استخدام طب کار توسط کارگر و یا کارمند استخدام شده، از این پس طبق ماده ۹۲ قانون کار، کارفرما ملزم به انجام معاینات دوره ای طب کار کارگران و کارمندان خود حداقل سالی یکبار می باشد. طی انجام این معاینات، روند سلامت شغلی کارگران و کارمندان باتوجه به مخاطرات محیطی کار مشخص می‌گردد و اجازه ادامه کار در شغل مربوطه توسط پزشک متخصص طب کار صادر میگردد .

جهت هماهنگی و تعیین نوبت از مرکز طب کار پرانا کافیست با ما تماس بگیرید.

معاینات بدو استخدام طب کار شامل چه مواردیست؟
 1. تشکیل پرونده پزشکی و کارشناسی، کارشناس بهداشت حرفه‌ای
 2. تست اسپیرومتری (تست تنفس)
 3. تست اودیومتری ( تست شنوایی)
 4. تست بینایی
 5. نوار قلب (برای افراد بالای ۴۰ سال الزامی است)
 6. آزمایش خون
 7. معاینه پزشک متخصص

باتوجه به نوع مخاطرات شغلی افراد برنامه ریزی و طرح ریزی شده و پس از انجام معاینات و تست های مربوطه، اشتغال بکار نامبرده از لحاظ:

 1. بلامانع بودن کار فرد 
 2. مشروط بودن کار فرد به رعایت برخی موارد 
 3. ارجاعیات پزشک 

یا عدم صلاحیت انجام کار، توسط پزشک متخصص طب کار مشخص می‌گردد.

هزینه انجام معاینات بدو استخدام طب کار با کیست؟

قانون هزینه ی معاینات قبل از استخدام را به عهده کارگر می گذارد. اما برخی از کارفرمایان این هزینه را تقبل میکنند.

 

مرکز تخصصی طب کار پرانا نهایت همکاری خود  را با شرکت‌ها و سازمان‌ها و مراکزی که به سلامت کارکنان خود اهمیت می‌دهد را داشته و تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد تا در سریع ‌ترین زمان بدون اتلاف وقت معاینات را انجام دهد.

مرکز تخصصصی طب کار پرانا در صورتی که شرایط محیطی کارگاه، شرکت یا سازمان مناسب باشد با مستقر کردن تیم خود در محل متناسب با سلیقه کارفرما شروع به انجام کار می‌کند.

معاینات دوره ای طب کار مانند معاینات قبل از استخدام شامل :
 1. تشکیل پرونده و نظریه کارشناس بهداشت حرفه ای
 2. تست اودیومتری (شنوایی سنجی)
 3. تست اسپیرومتری (تنفس)
 4. تست اپتومتری (بینایی سنجی)
 5. معاینات پزشک
 6. تست نوار قلب
 7. آزمایش خون می‌باشد .

در نظر داشته باشید انجام معاینات دوره‌ای (معاینات سالیانه) و بدو استخدام (معاینات قبل از استخدام)، الزاما باید توسط متخصص طب کار صورت پذیرد .

معاینات دوره ای طب کار از الزامات ماده ۹۲ قانون کار و ماده ۸۸ قانون تامین اجتماعی می‌باشد و کارفرما موظف به اجرا این قانون است.

معاینات دوره‌ای طب کار از دسته معاینات غربالگری است. به همین دلیل بیشتر از هر چیز ماهیت شناسایی بیماری‌ها را دارد و نتیجه‌های به دست آمده قطعی نیستند و قطعیت وجود بیماریهای شغلی را تایید نمی‌کند. در واقع هدف اصلی معاینات دوره‌ای طب کار مشخص شدن و شناسایی شاغلین مشکوک به بیماری‌های شغلی است.

در مرکز تخصصی طب کار پرانا معاینات دوره ای شامل انجام تست شنوایی (Audiology), تست تنفس (Spirometry), اپتومتری, نوار قلب (ECG) می‌باشد. همچنین معاینات دوره‌ای و بدو استخدام توسط پزشک متخصص طب‌کار انجام می‌شود.

مدارک و شرایط لازم جهت انجام معاینات بدو استخدام و دوره ای طب کار:
 1. معرفی نامه عکسدار، کارت ملی و کارت پایان‌خدمت را به همراه داشته باشید. (در صورت به‌همراه نداشتن هرکدام از موارد ، انجام معاینات بدو استخدام امکان پذیر نخواهد بود)
 2. جهت انجام معاینات بدو استخدام لطفا یک عدد عکس ۳*۴ به همراه داشته باشد.
 3. جهت انجام آزمایش‌ها حتما ناشتا باشید.(۱۲ ساعت ناشتایی)
 4. قبل از تست تنفس از خوردن غذای سنگین خودداری کنید.
 5. به مدت ۱ ساعت قبل از تست تنفس از کشیدن سیگار بپرهیزید.
 6. جهت معاینات قلب و ریه ، بالاتنه بطور کامل و جهت معاینات زانو و واریس ،اندام تحتانی از ساق پا تا زانو و اندازگیری فشار خون ،اندام فوقانی از مچ تا بالای آرنج میبایست عریان شود ،لذا خواهشمند است از پوشیدن پیراهن یا مانتو و شلوار تنگ خودداری شود.
 7. جهت انجام تست ادیومتری لازم است که ۱۶ ساعت ناشتایی صدا داشته باشید به این معنی که از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و نامتعارف (کنسرت، محیط کار پر صدا ،جشن های با سر و صدا زیاد و…) و استفاده از هندزفری خودداری نمایید.

 

از اینکه با رعایت موارد فوق ما را در انجام هرچه دقیق‌تر معاینات و کمک به پایش سلامت شما عزیزان یاری می‌دهید سپاسگزاریم.

برای هماهنگی جهت انجام تست در محل خود یا مرکز تخصصی طب کار پرانا با شماره ۰۹۳۸۱۲۰۰۵۸۹ یا ۸۸۸۸۹۹۹۹-۰۲۱ تماس بگیرید.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 میانگین رای: 5,00 از 5)
Loading...