آنالیز بدن, چکاپ سلامت

آنالیز بدن با اینبادی

آنالیز بدن با اینبادی

امروزه باتوجه به تغییر در سبک زندگی، احساس نیاز افراد به رژیم غذایی صحیح و آگاهی از بدنشان افزایش یافته‌است. این افزایش آگاهی به افراد کمک می‌کند باتوجه به نیازهای خاص بدن خود، اقدام به دریافت رژیم غذایی صحیح و اصولی کنند. یکی از راه‌های بررسی و چکاپ سلامت هر فرد، آنالیز بدن است. آنالیز ترکیبات بدن توسط متخصص مربوطه، با دستگاه‌های آنالیزور بررسی می‌شود. بادی کامپوزیشن یا آنالیز بدن می‌تواند برای تمامی افراد انجام شود، تا با توجه به اطلاعات آن اقدام به دریافت رژیم غذایی صحیح کنند. آنالیز بدن با اینبادی (inbody)، می‌تواند برای افرادی که درخواست رژیم‌های لاغری، چاقی، عضله‌سازی و… دارند نیز مفید باشد.

آنالیز بدن با اینبادی

آنالیز بدن به چه‌منظور انجام می‌شود؟

BMI یا شاخص توده بدنی یک شاخص مهم در سلامتی افراد است که از “تقسیم وزن بدن بر مجذور قد” به‌دست می‌آید. این شاخص یک ابزار ساده برای تصمیم‌گیری درباره وزن و سلامت افراد است. اما در برخی افراد با توجه به شرایط خاص، استفاده از این شاخص به تنهایی، خطای بسیار زیادی را به‌همراه دارد. به طور مثال وزن بالا در ورزشکاران ممکن است اضافه وزن و چاقی تعبیر شود. در صورتی‌که وزن بالا در یک ورزشکار می‌تواند ناشی از عضله‌سازی بالا در فرد باشد. بادی کامپوزیشن یا آنالیز بدن با اینبادی به معنای سنجش ترکیبات بدن است که به ما کمک می‌کند تا از میزان بافت چربی، عضله، آب، مواد معدنی و استخوان بدن آگاه شویم.

آنالیز بدن چگونه به افزایش سلامت افراد کمک می‌کند؟

در قرن حاضر با تغییر سبک زندگی افراد و کاهش فعالیت روزانه، ریسک اضافه وزن و چاقی، بیماری‌های غیرواگیر همچون دیابت، فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی افزایش یافته‌است. یکی از بهترین راه‌های کنترل این بیماری‌ها و اصلاح سبک زندگی شروع تغییر در تغذیه و رژیم غذایی فرد است. اما تغییر تغذیه بدون تغییر در میزان و نوع فعالیت، به مقدار کافی تاثیر گذار نیست. درنتیجه اصلاح سبک زندگی باید همه جانبه باشد.

آنالیز بدن چگونه به افزایش سلامت افراد کمک می‌کند؟

تغییر همه جانبه در افراد بایستی با توجه به شرایط هر شخص، به صورت متفاوت اجرا شود. در نتیجه آنالیز بدن با اینبادی می‌تواند به افراد کمک کند به سادگی و بدون نیاز به اعمال تهاجمی، آنالیز چربی و عضله خود را مشاهده کنند. آنالیز چربی و عضله، می‌تواند راهنمای خوبی برای افرادی باشد که قصد دارند رژیم درمانی و یا برنامه ورزشی منظمی را دنبال کنند.

آیا انجام آنالیز بدن با اینبادی نیاز به آمادگی‌های اولیه دارد؟

با توجه به ایجاد خطا در شرایط خاص، انجام آنالیز بدن با دستگاه بادی کامپوزیشن اینبادی نیاز به برخی شرایط اولیه دارد. برخی از این شرایط عبارتند از :

  • قبل از انجام تست باید ناشتا باشید. در صورتی که ناشتا نیستید، تست را حداقل ۲ ساعت بعد از آخرین وعده غذایی انجام دهید.
  • زیورآلات فلزی، تلفن همراه و لباس‌های سنگین خود را خارج کنید. در صورتی‌که در بدن خود پلاتین و یا پیس‌میکر دارید این تست برای شما مجاز نیست.
  • ۲ ساعت قبل از انجام تست مصرف آب فراوان و نوشیدنی کافئین‌دار را قطع کرده باشید.
  • پیش از انجام تست استحمام نکرده و استخر نرفته باشید.
  • این تست را در بارداری و عادت ماهانه انجام ندهید.

تست بادی کامپوزیشن چگونه انجام می‌شود؟

پس از آمادگی‌های لازم، فرد روی دستگاه آنالیز ایستاده و دستگیره‌های دستگاه را در دست می‌گیرد. انجام این تست نهایتا ۵ دقیقه زمان گرفته و پس از آن نتیجه را متخصص مربوطه به شما توضیح خواهد داد. دستگاه با کمک صفحات فلزی که زیر پای شما و روی دسته‌ها قرار گرفته پالس‌های الکتریکی را به بدن ارسال و بر اساس سرعت پالس‌ها میزان ترکیبات را مشخص می‌کند. جواب تست بادی کامپوزیشن در همان روز و پس از انجام تست بلافاصله آماده است. اما تفسیر تست همانند اکثر تست‌های آزمایشگاهی به عهده کارشناس تغذیه یا پزشک است.

تست بادی کامپوزیشن چگونه انجام می‌شود؟

آنالیز بدن با اینبادی چه نتایجی را به ما نشان می‌دهد؟

تفسیر جواب تست و اقدام به هرگونه درمان و توصیه بر اساس تست، امری تخصصی است. پس نیاز است پزشک از بیماری‌ها و شرایط خاص هر فرد نیز برای اقدامات بعدی آگاه باشد. اما در حالت کلی در جواب تست می‌توانیم موارد زیر را متوجه شویم:

ترکیبات بدن (Body Composition)

این بخش شامل اطلاعات کلی بدن است. ما در این دسته اطلاعاتی از وزن، تعیین وزن نرمال، توده عضلانی، توده چربی، میزان آب و میزان مواد معدنی بدن را خواهیم داشت. این اطلاعات به‌عنوان اطلاعات پایه در تمامی مراحل بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان موادمعدنی در این بخش یکی از فاکتورهای کمک تشخیصی برای افراد در معرض پوکی استخوان نیز است.

تشخیص چاقی (Obesity Diagnosis)

در این بخش اطلاعاتی همچون شاخص توده بدن یا BMI، درصد چربی بدن، نسبت دور کمر به دور باسن و شاخص متابولیک بدن (سوخت و ساز) به طور دقیق به دست می‌آید. در این مرحله فرد از میزان اضافه وزن و یا کمبود وزن احتمالی خود آگاه می‌شود. با توجه به نتایج حاصله، می‌توان فهمید که چه میزان تا رسیدن به وزن دلخواه، فاصله‌ای است و چگونه بدن می‌تواند این فاصله را با توجه به شاخص متابولیک طی کند.

تشخیص چاقی (Obesity Diagnosis)

کنترل چربی و عضله (Muscle – Fat Control)

در این بخش دستگاه به ما اطلاعاتی راجع به نرمال، کم و یا زیاد بودن میزان توده عضلانی و توده چربی در مقیاس کل در بدن را می‌دهد. این اطلاعات با توجه به سرعت فرکانس رفت و برگشتی از دستگاه محاسبه می‌شود و می‌تواند جهت رژیم‌درمانی راهنمای بسیار خوبی برای متخصصین تغذیه باشد. یکی از مهم‌ترین داده‌های این حیطه، درصد عضلات جز به جز بدن بوده و می‌تواند جهت تشخیص بیماری‌هایی همچون آتروفی عضلانی، آسیب‌های مفصل و آسیب بافت نرم نیز استفاده گردد.

برنامه ورزشی (Exercise Planner)

در این بخش اطلاعات داده شده به ما می‌گوید با توجه به نوع و وضعیت بدنتان، در هر یک از فعالیت‌های ورزشی، چه میزان کالری‌سوزی خواهید داشت. در نتیجه پس از دریافت این اطلاعات شما می‌توانید با کمک کارشناس تغذیه و دریافت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی مورد نظرتان را نیز آغاز کنید. همچنین مربی ورزشی شما با توجه به این اطلاعات دریافتی از این بخش و تطبیق آن با آنالیزهای قبلی قبلی، می‌تواند بهترین برنامه ورزشی را برای فرد ارائه دهد.

سایر کاربردهای تست بادی آنالیز با دستگاه INBODY

بادی آنالیز با توجه به اطلاعات وسیعی که در اختیار فرد قرار میدهد می‌تواند کاربرد های فراوانی در علم نوین داشته باشد. این آنالیز می‌تواند در سنین ۳ تا ۹۹ سال انجام شود. دستگاه inbody به دلیل امکانات فراوان، در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و… قابل استفاده است.

۱-پیشگیری، کنترل و درمان بیماری‌های غیر واگیر

یکی از کاربردهای بادی آنالیز کمک به پیشگیری، کنترل و درمان بیماری‌های غیر واگیر است. با توجه به اطلاعاتی که بادی آنالایز در اختیار پزشک و متخصص تغذیه قرار می‌دهد، پزشک می‌تواند میزان چربی و عضله بدن فرد را بررسی کند. یکی از مهم‌ترین داده‌های بادی آنالیز، میزان چربی شکمی (چربی احشایی) است. این شاخص ارتباط مستقیمی با ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر همچون دیابت، فشارخون، سکته‌های قلبی و مغزی و… دارد. پس از آن پزشک، با توجه به اطلاعاتی همچون BMI، شاخص متابولیک، نسبت دورکمر به باسن، می‌تواند مصرف دارو، رژیم غذایی و یا جراحی‌هایی همچون ساکشن، ابدومینوپلاستی و… را تجویز کند.

پیشگیری، کنترل و درمان بیماری‌های غیر واگیر

۲-تغذیه بیماران خاص

بادی کامپوزیشن در بیمارستان‌ها جهت رژیم غذایی بیماران خاص نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این حیطه یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها اندازه دور بازو بدون احتساب چربی است که علاوه بر میزان عضله فرد، می‌تواند نشانگر اختلالات هورمونی باشد. در بیمارستان‌ها، هنگامی‌که فرد دچار اختلالات هورمونی و یا مشکلات متابولیک است، پزشک با توجه به نتیجه بادی آنالیز وی اقدام به درمان و تجویز رژیم‌های غذایی کاربردی می‌کند.

۳-کودکان

بادی آنالیز در کودکان نیز انجام می‌شود که منحنی رشد، میزان چربی و آب در بدن، اندازه‌گیری تعادل ترکیبات بدن و… را نشان می‌دهد. این شاخص‌ها به ما کمک می‌کند تا از بروز بیماری‌های غیر واگیر در بزرگسالی جلوگیری کنیم. با توجه به تست انجام شده، پزشک می‌تواند راجع به سوتغذیه، کم وزنی، اضافه وزن و یا چاقی تصمیم گیری کند.

۴-تغذیه ورزشکاران

یکی دیگر از کاربردهای بادی آنالایز برای برنامه غذایی و رژیم‌های ورزشکاران است. مربی و متخصص تغذیه با توجه به تقسیم چربی و عضله در بدن فرد، رژیم غذایی متناسب با برنامه ورزشی وی را برنامه‌ریزی می‌کند.

تغذیه ورزشکاران

نتیجه گیری:

با توجه به تمامی مطالب ذکر شده، امروزه یکی از مهم‌ترین مراحل رژیم درمانی، آنالیز بدن از نظر آنالیز چربی و عضله است. فرد با اطلاع از بادی کامپوزیشن، می‌تواند به راحتی تحت رژیم درمانی قرار بگیرد. سپس با رژیم غذایی صحیح و مناسب، همزمان با فعالیت بدنی اصولی، اقدام به کاهش چربی‌های احشایی و افزایش عضله‌سازی کند. پزشک و متخصص تغذیه نیز با کمک نتایج این دستگاه می‌تواند بهترین و اصولی‌ترین درمان را انتخاب و از بسیاری اعمال تهاجمی نیز جلوگیری کند. با مراجعه به مرکز طب کار پرانا، می‌توانید تست آنالیز بدن با اینبادی ۷۷۰ (دستگاه ۷۷۰ inbody) که یکی از به روزترین دستگاههای حال حاضر است، انجام دهید.

طب کار پرانا را در شبکه‌های اجتماعی زیر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *