آزمایشات چکاپ, چکاپ سلامت

MCV در برگه آزمایش خون CBC چیست؟

MCV در برگه آزمایش خون به چه معناست؟

MCV در برگه آزمایش خون CBC چیست؟ این سوال ممکن است بعد از دیدن برگه آزمایش خون (CBC) به ذهن شما بیاید. آزمایش خون MCV در رابطه با گلبول‌های خون می باشد. MCV مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است و به میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون اشاره دارد. این آزمایش از آیتم‌های آزمایش CBCاست که روتین آزمایشات معاینات بدو استخدام است. اختلال درهریک از آیتم‌های آزمایشات طب کار نیاز به پیگیری و درمان بصورت دوره ای دارد.

میزان نرمال MCV بین ۸۰ تا ۹۶ فمتولیتر است.

در صورتی که میزان MCV از این حد کمتر شود بدین معنی است که گلبول قرمز از نظر اندازه کوچکتر از حد نرمال است که به آن میکروسیت می‌گویند. اما اگر از این مقدار بیشتر شود یعنی اندازه گلبول‌های قرمز بزرگتر از حد نرمال است و به آن ماکروسی می‌گویند. بنابراین تغییرات این مقدار در بدن، نشانه هایی است که پزشک می تواند نتیجه گیری لازم را نماید.

آزمایش خون MCV نشان دهنده مقدار میانگین گلبول‌های قرمز در خون است.

چطور MCV گلبول‌های قرمز خون را افزایش دهیم؟

برخی از علائم کم خونی یا کمبود گلبول قرمز، بی حسی و ضعف است. فقدان آهن شایع‌ترین علت کاهش گلبول‌های قرمز است. برای افزایش این میزان، توصیه می‌کنیم تغییراتی در رژیم غذایی و عادات روزانه خود ایجاد کنید.

آهن بخورید

این کار به بدن اجازه بازسازی و تعویض مواد مغذی از دست رفته را می‌دهد. آهن، گلبولهای قرمز خون را افزایش داده و به آن ها اجازه می‌دهد تا بهتر کار کنند چون این جز اصلی هموگلوبین است. غذاهای حاوی آهن شامل:

  • عدس، لوبیا
  • سبزیجات ( اسفناج، کلم پیچ )
  • آجیل ( آلو و کشمش )
  • گوشت ( جگر)
  • زرده تخم مرغ

اسید فولیک بخورید

  • غلات سبوس‌دار
  • سبزیجات برگ سبز (مثل اسفناج)
  • حبوبات
  • آجیل

مصرف ویتامین ب ۱۲ را بالا ببرید

مواد غذایی حاوی ویتامین B12 مصرف کنید.

نتیجه‌گیری:

در پاسخ به این سوال که MCV در برگه آزمایش خون CBC چیست؟ فهمیدیم که MCV یکی از موارد آزمایش CBC خون است که نشان دهنده میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون است. این فاکتور در کنار سایر آیتم‌های آزمایش خون دارای یک محدوده نرمال است که با آگاهی از آن براحتی می‌توان برگه آزمایش خود را قبل از مراجعه به پزشک تا حدودی تفسیر کرد و از وضعیت سلامت خود آگاهی پیدا کرد. این مورد نیز در آزمایشات معاینات طب کار بررسی می‌شود. جهت درخواست معاینات طب کار در مرکز طب کار پرانا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *