آزمایشات چکاپ, چکاپ سلامت

MCH در جواب آزمایش چیست؟

تفسیر MCH در جواب آزمایش چیست؟

در جواب سوال MCH در جواب آزمایش چیست؟  که ممکن است پس از دیدن برگه جواب آزمایش خون به ذهن بیاید می‌توان گفت: آزمایش MCH به طور متوسط مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون معمولی را اندازه گیری می‌کند. اندازه‌گیری مقدار آن به طور متناوب به تشخیص اختلالات خونی کمک می‌کند. سطوح مختلف MCH ممکن است باعث ایجاد علائم متعدد و متفاوتی شود و نیازمند درمان فردی باشد.

MCH در جواب آزمایش چیست؟

نقش هموگلوبین در خون

هموگلوبین یکی از پروتئین‌های خون است که اجازه می دهد سلول های قرمز خون بتوانند اکسیژن را به سلول‌ها

و بافت‌های بدن منتقل کنند.

تفسیر MCH در جواب آزمایش چیست؟

سطح MCH را نباید با سطح MCHC اشتباه گرفت. گرچه این دو عامل با یکدیگر مشابه هستند. اما سطح MCH مقدار متوسط هموگلوبینی که در هر گلبول قرمز وجود دارد را نشان می‌دهد و سطح MCHC میانگین وزن این هموگلوبین بر اساس حجم گلبول‌های قرمز را تعیین می‌کند. اما هر دو نشان‌دهنده سلامت هموگلوبین خون هستند. بالا بودن اعداد این آزمایش می‌تواند کم خونی را هشدار دهد، در حالی که کم بودن این عدد ممکن است کمبود تغذیه‌ای را نشان دهد.

حد نرمال MCH در خون برابر است با MCH : ۲۷ تا ۳۲ picograms

علائم سطح پایین MCH خون

در ابتدا افراد زیادی با سطح پایین MCH هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند. زمانی که سطح پایین MCH ادامه پیدا کرد یا خیلی افت کرد علائم شروع به‌ظاهر شدن می‌کنند. این علائم شامل:

  • تنگی نفس
  • از دست دادن توان روزمره
  • خستگی مفرط
  • سرگیجه
  • احساس ضعف در بدن

سطح پایین MCH همچنین سبب تأثیر بر پوست می‌شود. پوست ممکن است در یک فرد با سطح پایین MCH به‌راحتی رنگ‌پریده یا کبود شود.

نتیجه‌گیری:

در پاسخ به این سوال که MCH در جواب آزمایش چیست؟ فهمیدیم که MCH یکی از موارد آزمایش CBC خون است که مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون را نشان می‌دهد. این فاکتور در کنار سایر آیتم‌های آزمایش خون دارای یک محدوده نرمال است که با آگاهی از آن براحتی می‌توان برگه آزمایش خود را قبل از مراجعه به پزشک تا حدودی تفسیر کرد و از وضعیت سلامت خود آگاهی پیدا کرد. این مورد نیز در آزمایشات معاینات بدو استخدام طب کار بررسی می‌شود. جهت درخواست معاینات طب کار در مرکز طب کار پرانا با ما تماس بگیرید یا از طریق فرم درخواست معاینات طب کار، درخواست خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *