اختلالات شنوایی, اختلالات و بیماریهای شایع, سبک زندگی سالم

کم شنوایی یکطرفه

کم شنوایی یکطرفه

یکی از مواردی که در معاینات طب کار شاغلین وجود دارد بررسی وضعیت شنوایی افراد است که از تست شنوایی یا ادیومتری بدین‌منظور استفاده می‌شود. در برخی موارد در نتایج تست شنوایی با مواردی روبرو هستیم که آستانه شنوایی افراد در دو گوش متفاوت است. این اختلال، کم شنوایی یکطرفه گفته می‌شود. این نوع کاهش شنوایی با مشکلاتی مانند اختلال جهت‌یابی همراه است و بخصوص در محیط‌های کاری ممکن است خطرات زیادی را به‌دنبال داشته باشد. بنابراین با توجه به اهمیت این اختلال در زندگی فردی و شغلی در این مقاله به توضیح علت و مشکلات رایج در این خصوص پرداخته‌ایم.

کم شنوایی یکطرفه چیست؟

کم شنوایی یکطرفه/ تست شنوایی/ کاهش شنوایی/ اختلال جهت‌یابی/ادیومتری

در کم ‌شنوایی یکطرفه با وجود شنوایی نرمال در یکی از گوش‌ها، میزان شنوایی در گوش دیگر کاهش پیدا کرده و دریافت صدا از آن سمت با مشکل روبرو می‌شود. در کاهش شنوایی یکطرفه افراد درک درستی از صداها در محیط های شلوغ را ندارند و در پیدا کردن منبع صدا مشکل دارند. این کاهش شنوایی ممکن است در هر سنی به دلایل مختلفی ایجاد شود و از حالت خفیف تا شدید متغیر باشد؛ اما در صورتی‌که این نوع کم شنوایی بسیار شدید یا عمیق باشد به آن کری یک طرفه نیز می گویند.

علت ایجاد کاهش شنوایی یکطرفه

از دلایل ایجاد کم شنوایی یکطرفه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت کاهش شنوایی یکطرفه
 • افزایش سن
 • آسیب و صدمه به سر یا گوش
 • وجود جسم خارجی در گوش
 • مواجه با صدای بسیار بلند
 • تومورها
 • برخی بیماریها
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای شیمی‌درمانی

برخی از علل کاهش شنوایی یکطرفه، مانند: تولید بیشتر از حد واکس، یا عفونت گوش برگشت‌پذیر هستند، اما برخی از علل مانند: دلایلی که عملکرد خود گوش را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، ممکن است باعث ایجاد آسیب و کاهش شنوایی دائمی شوند.

علائم و عوارض کم شنوایی یکطرفه

از علائم و عوارض کم شنوایی یکطرفه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال در برقراری ارتباط درست با دیگران

این دسته از افراد در فهمیدن کلمات، مخصوصا در مکان‌های شلوغ و پرسروصدا، شنیدن حروف بی‌صدا و در کل برقراری ارتباط گفتاری بهینه با دیگران موفق نیستند. در نتیجه خیلی از اوقات مجبور می‌شوند از دیگران درخواست کنند تا بلندتر و واضحتر صحبت کنند که این امر منجر به کاهش اعتماد به‌نفس، انزوای اجتماعی و دوری از برخی موقعیت‌های اجتماعی می‌شود.

عدم درک درست گفتار در حضور نویز

این افراد غالبا در حضور نویز مزاحم، در درک گفتار مشکل دارند زیرا سرکوب دوگوشی نویز برایشان اتفاق نیفتاده و نسبت سیگنال به نویز کاهش می یابد. این مشکل زمانی حاد می شود که منبع هدف در مقابل گوش فاقد شنوایی و منبع نویز در مقابل گوش سالم باشد. برای کاهش این مشکل، به کودکان ناشنوای یکطرفه توصیه می شود در کلاس درس به گونه ای بنشینند که گوش سالم آن ها به سمت معلم باشد.

علائم و عوارض کم شنوایی یکطرفه

قادر به مکالمه طولانی مدت نیستند

از آنجایی که این بیماران در هنگام گوش دادن به صحبت دیگران تقلای زیادی می کنند به همین دلیل طاقت مکالمه طولانی را ندارند. این حالت حتی در چهره ی بیمار نیز کاملا مشخص است. همچنین دیده شده در حضور چند گوینده و نیز در سالن های بزرگ (به دلیل بازآوایی زیاد) دچار اختلال در شنیدن و درک گفتار هستند.

در جهت‌یابی دچار مشکل هستند

این افراد خطای جهت‌یابی‌شان بویژه در حضور نویز بسیار بیشتر از سایرین است. به همین جهت در اغلب موارد، در خیابان یا محیط های شغلی در معرض خطر هستند. مانند کارگرانی که صنعت کار می‌کند و نیاز به تشخیص صدای دستگاه، عبور لیفتراک‌ها، آژیر خطر و… دارند. بنابراین این نوع کم شنوایی نقش مهمی در اختلال جهت یابی دارد.

کاهش شنوایی یکطرفه و اختلال جهت‌یابی

در بسیاری از موارد در تست شنوایی معاینات قبل از استخدام و معاینات ادواری طب کار مشخص می‌شود که شنوایی فرد در یک گوش کمتر از گوش دیگر است. خیلی از اوقات حتی فرد از کم شنوایی یکطرفه خود اطلاع ندارد که ممکن است باعث اختلال در زندگی وی و حتی ایجاد حادثه شود. در نتیجه شناسایی و تشخیص بهنگام این مشکل و آگاهی شخص از بیماری خود اهمیت بسیار زیادی در کیفیت زندگی و پیشگیری از مشکلات غیرقابل جبران می‌شود. همانطور که ذکر شد یکی از مشکلات مهمی که در نتیجه کاهش شنوایی یکطرفه رخ می‌دهد اختلال جهت‌یابی است. در ویدئو زیر دکتر صبا ناسوتی فرد در خصوص مشکلاتی که ممکن است در نتیجه اختلال جهت‌یابی ناشی از کم شنوایی یکطرفه در محل کار و شغل فرد ایجاد شود توضیح داده‌اند.

یک نظر در “کم شنوایی یکطرفه

 1. نسیم گفت:

  واسه من خیلی از اوقات پیش اومده که موقع تلفن صحبت کردن با گوش چپم متوجه صحبتای طرف مقابل نمیشم ولی وقتی گوشی رو روی گوش راستم میذارم مشکلی ندارم. چطوری میتونم بفهمم که گوش چپم کم شنواست یا نه؟ ممکنه بخاطر جرم یا استفاده زیاد از هندفری باشه؟

  1. پرانا طب گفت:

   سلام نسیم عزیز
   برای ارزیابی دقیق علت این مشکل بهتره تست شنوایی انجام بدین. در این صورت مشخص میشه که علت کاهش شنوایی گوش شما چی هست. این تست در مراکز طب کار و همینطور شنوایی سنجی قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *