ارگونومی, ارگونومی اداری

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟ مشاوره خرید صندلی ارگونومیک

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟صندلی‌هایی که به عنوان “صندلی‌های ارگونومیک” به فروش می‌رسند، برای طیف وسیعی از افراد طراحی شده‌اند. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها به طور خاص برای هر شخص مناسب باشند. به‌عنوان مثال، یک صندلی برای یک فرد کوتاه قد و لاغر ممکن است خیلی بلند باشد و یا بازوها خیلی از هم فاصله داشته باشند. علاوه بر این، صندلی‌ها ممکن است برای هر کار یا چیدمانی در ایستگاه کاری مناسب نباشند. یک صندلی تنها زمانی ارگونومیک می‌شود که به طور خاص با اندازه کارگر (ابعاد بدن)، ایستگاه کاری خاص و وظایفی که باید در آنجا انجام شود، مناسب باشد. همه این عوامل باید در هنگام تصمیم گیری برای اینکه کدام صندلی برای ما مناسب است در نظر گرفته شود. در این مقاله راهنمای انتخاب صندلی ارگونومیک ارائه شده است.

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟ مشاوره خرید صندلی ارگونومیک- خدمات ارگونومی طب کار پرانا- مشاوره ارگونومی

ممکن است از پیامدهای جدی نشستن طولانی مدت برای سلامتی آگاه نباشید، و اینکه چرا این موضوع برای همه ما که هر هفته بیش از 30 ساعت را پشت میز کار خود می نشینیم، باعث نگرانی است. نشستن باعث ایجاد استرس‌های زیادی در بدن ما به خصوص ستون فقرات می‌شود و این موضوع اخیراً توسط متخصصان سلامت بیشتر تشخیص داده شده است و دلیل اصلی رونق ناگهانی صندلی‌های اداری ارگونومیک است.

اصطلاح “ارگونومیک” به چه معناست؟

ارگونومی یک علم است که به عنوان مهندسی انسانی یا بیوتکنولوژی نیز شناخته می‌شود. این رشته شامل بررسی نحوه طراحی و یا چیدمان اشیاء است تا تعامل آسان و ایمن انسانی را به بهترین نحو ایجاد کند. به عنوان مثال، یک صندلی ارگونومیک، صندلی‌ای است که برای حمایت از بدن انسان از جمله ملاحظاتی مانند پوسچر بدنی، راحتی و سلامت طراحی شده است.

چرا انتخاب صندلی مناسب اینقدر مهم است؟

صدمات ناشی از نشستن طولانی‌مدت یک مشکل جدی بهداشت و ایمنی شغلی است. مشاغل نشسته به تلاش عضلانی کمتری نیاز دارند، اما این افراد را از خطرات آسیب مرتبط با کارهای سخت‌تر فیزیکی معاف نمی‌کند. به عنوان مثال، کارمندان، اپراتورهای خط مونتاژ الکترونیکی و اپراتورهای ورود اطلاعات که در حالت نشسته کار می‌کنند نیز از کمردرد، حساسیت عضلات و درد رنج می‌برند. در واقع، گزارش‌های مربوط به رگ‌های واریسی، گرفتگی گردن و بی‌حسی در پاها در بین کارکنان نشسته بیشتر از افرادی است که کارهای سنگین‌تری انجام می‌دهند.

علاوه بر این، مشخص شده است که زمان بی‌تحرکی با اثرات سلامتی مانند سندرم متابولیک (از جمله دیابت)، بیماری قلبی و ضعف سلامت روان مرتبط است.

مزایای صندلی ارگونومیک

  • بهبود پوسچر بدن
  • حمایت از ستون فقرات
  • قابل تنظیم بودن
  • افزایش بهره وری
ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟ مشاوره خرید صندلی ارگونومیک- خدمات ارگونومی طب کار پرانا- مشاوره ارگونومی/ تنظیمات صندلی

ارگونومیست‌ها نحوه تعامل افراد با محیط کار خود را مشاهده می‌کنند و سپس با طراحان برای ایجاد راه‌حل‌های صندلی که مشکلات رایج محل کار را برطرف می‌کند، از نزدیک همکاری می‌کنند. یک صندلی ارگونومیک تمام این اصول را در نظر می گیرد تا به شما کمک کند تا حد امکان موثر و راحت کار کنید. هنگامی که صندلی به درستی تنظیم شود، می تواند به شما کمک کند تا وضعیت کاری بهتری را اتخاذ کرده و حفظ کنید، از خود در برابر مشکلات دردناک مربوط به پوسچر بدن مرتبط با نشستن نامناسب محافظت کنید و در طول روز کاری خود بیشترین بهره‌وری راداشته باشید.

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک

صندلی های اداری ارگونومیک دارای تعدادی ویژگی هستند که برای بهبود پوسچر بدن شما و ارائه پشتیبانی صحیح طراحی شده اند، این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است.

ارتفاع صندلی

ارتفاع مطلوب صندلی باید به شما این امکان را بدهد که پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید، به همین دلیل است که انتخاب صندلی با ارتفاع صندلی قابل تنظیم ضروری است زیرا قد افراد با هم متفاوت است. علاوه بر این، باتوجه به ثابت بودن اکثر میزهای کاری مهم است که بتوان ارتفاع صندلی را تغییر داد. ارتفاع صندلی که بین 16 تا 21 اینچ از کف باشد باید برای اکثر افراد مناسب باشد.

عرض و عمق صندلی

برای عمق مناسب صندلی باید بین 2 تا 4 اینچ بین لبه صندلی و پشت زانوهای شما فاصله وجود داشته باشد. اگر نشیمنگاه خیلی جلوتر باشد، ممکن است به پشت زانوها فشار بیاورد.

شیب صندلی

صندلی‌های ارگونومیک خوب به صندلی اجازه می‌دهد تا کج شود، که امکان قرارگیری صحیح لگن را فراهم می‌کند. شیب قدامی لگن مشکلی است که تقریباً همه افرادی را که زیاد می نشینند تحت تأثیر قرار می دهد، به همین دلیل مهم است که هنگام نشستن، لگن را در حالت خنثی نگه دارید، با زوایای 80 درجه در لگن، زانو و مچ پا.

تکیه گاه کمری

این به حمایتی اشاره دارد که به کمر شما داده می‌شود و یکی از ویژگی‌های اساسی یک صندلی ارگونومیک است. صندلی‌های ارگونومیک از شکل طبیعی “S” ستون فقرات پشتیبانی می‌کنند، که از افتادگی جلوگیری می‌کند و استرس روی ستون فقرات و لگن را کاهش می‌دهد. تکیه گاه کمری قابل تنظیم به شما این امکان را می‌دهد که برای پشتیبانی بهینه، منحنی صندلی را با منحنی ستون فقرات خود تراز کنید.

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟ مشاوره خرید صندلی ارگونومیک- خدمات ارگونومی طب کار پرانا- مشاوره ارگونومی- صندلی قابل تنظیم

پشتی صندلی

پشتی قابل تنظیم موقعیت مناسب‌تری را برای کاربر فراهم می‌کند، زیرا آنها می‌توانند پشتی را حرکت دهند تا به طور خاص از موقعیت طبیعی ستون فقرات خود حمایت کنند. استفاده از این ویژگی در طول روز به تکیه گاه اجازه می‌دهد تا مقداری از وزن را از قسمت بالایی بدن شما بردارد و فشار روی دیسک‌ها و عضلات ستون فقرات شما را کاهش دهد.

قابلیت چرخش

چرخش در یک صندلی ارگونومیک به کاربران در مانورپذیری خود کمک می‌کند و دسترسی به نقاط مختلف میز خود را بدون نیاز به فشار بیش از حد آسان تر می‌کند.

دسته صندلی

دسته صندلی یا تکیه گاه دست به کاهش تنش در قسمت بالایی بدن کمک می‌کند و به شانه‌ها اجازه می‌دهد تا استراحت کنند. با این حال، توجه کنید که هنگام تایپ نباید از تکیه‌گاه دست استفاده کرد زیرا این کار باعث کاهش حرکت کلی بازو می‌شود که به نوبه خود حرکت مچ را افزایش می‌دهد و منجر به فشار روی عضلات ساعد می‌شود.

تکیه گاه سر

پشت سر و قسمت بالایی گردن را پشتیبانی می‌کند و تنش را در شانه‌ها و بالاتنه کاهش می‌دهد.

رویه صندلی

یک صندلی ارگونومیک خوب از مواد راحت ساخته شده است. این ماده نباید باعث عرق کردن پشت کاربر شود. رویه صندلی باید غیرلغزنده باشند، به راحتی تمیز یا شسته شوند، و از پارچه‌ای که «نفس می‌کشد» (قابل نفوذ در برابر رطوبت) باشد. روکش های باکیفیت و بادوام به راحتی و افزایش طول عمر صندلی کمک می کند.

چرخ

اگر صندلی شما روی یک سطح سخت استفاده می‌شود، صندلی با چرخ‌های لاستیکی نرم پیدا کنید. اگر محل کار/دفتر خانه شما فرش شده است، چرخ‌های سختی را انتخاب کنید تا به جابجایی بهتر شما کمک کند.

آیا یک صندلی می تواند تمام مشکلات ارگونومیک کارهای نشسته را حل کند؟

یک صندلی با طراحی خوب به کاربر این امکان را می‌دهد که در یک موقعیت متعادل بنشیند. خرید یک صندلی ارگونومیک شروع خوبی است اما ممکن است مزایای مورد انتظار را به همراه نداشته باشد. بنابراین اطلاع از استانداردهای ارگونومی و پوسچر صحیح نشستن نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که صندلی تنها یکی از اجزایی است که در طراحی ایستگاه کاری باید در نظر گرفته شود. تمامی عناصر مانند صندلی، زیرپایی (در صورت نیاز)، سطح کار، نگهدارنده اسناد، روشنایی کار و غیره نیاز به بررسی و تنظیم دارند تا متناسب با فرد شوند. علاوه بر این، کارمندان باید از خطرات سلامتی ناشی از نشستن طولانی‌مدت آگاه شوند و توصیه‌های ارگونومیک مناسب جهت برای بهبود موقعیت کاری خود دریافت کنند. همچنین باید بدانند که چگونه ایستگاه کاری را متناسب با نیازهای فردی خود برای وظایف خاص تنظیم کنند تا تنش عضلانی را کاهش دهند.

ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک چیست؟ مشاوره خرید صندلی ارگونومیک- خدمات ارگونومی طب کار پرانا- مشاوره ارگونومی-آیا یک صندلی می تواند تمام مشکلات ارگونومیک کارهای نشسته را حل کند؟

نتیجه گیری

انتخاب مناسب صندلی با توجه به ویژگیهای یک صندلی ارگونومیک در تامین سلامت شما و یا پرسنل سازمان و پیشگیری از آسیب‌های جسمی ناشی اط نشستن طولانی‌مدت بسیار ضروری و مهم است. با توجه به توضیحات بالا ضرورت اجرای خدمات ارگونومی در سازمان بصورت دوره ای و یا قبل از خرید تجهیزات را می‌توان درک کرد. آموزش پرسنل در مورد پوسچر صحیح در محل کار، تنظیم صندلی و سایر تجهیزات ایستگاه کاری و همچنین مشاوره ارگونومی قبل از خرید تجهیزات اداری امری است که تیم تخصصی ارگونومی طب کار پرانا می‌توانند به شما ارائه دهند. جهت اطلاع از جزئیات این خدمات و و ثبت درخواست خود می‌توانید لینک زیر را مطالعه کنید و یا با کارشناسان ما در مرکز تماس حاصل نمایید.

طب کار پرانا را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *