معاینات طب کار

ویزیت متخصص طب کار

ویزیت متخصص طب کار

ویزیت متخصص طب کار و اعلام نظر نهایی

معاینات طب کار یا معاینات شغلی (معاینات پیش از استخدام،معاینات بیمه تامین اجتماعی و معاینات ادواری)، در حقیقت زیر نظر یک پزشک طب کار انجام می‌شود. ویزیت متخصص طب کار در این معاینات جهت بررسی روابط موجود بین سلامت کارگر، توانایی انجام کار، شرایط کارها و محیط فیزیکی، شیمیایی و اجتماعی انجام می‌شود. پزشکان طب کار جهت تشخیص بیماریهای ناشی از کار؛ باید هم وضعیت سلامت بیمار و هم تماس‌های محیطی را ارزیابی کنند.  این ارزیابی از نظر مواجهه با عوامل زیان‌آور فیزیکی، شیمیایی، ارگونومی، روانی و… با وضعیت سلامت شاغل بررسی می‌شود. همانطور که در مطالب قبلی معاینات طب کار توضیح داده شد، معاینات طب کار یا معاینات شغلی شامل تست‌هایی چون آزمایش خون، اپتومتری، ادیومتری، اسپیرومتری و نوار قلب بوده که بایستی توسط پزشک طب کار تایید شوند.

ویزیت متخصص طب کار و اعلام نظر نهایی/ معاینات طب کار/ طب کار پرانا

در هریک از این آزمایشات و معاینات موارد مختلفی بررسی می‌شود که یک بررسی جامع از وضعیت ارگان‌های مختلف بدن و ارتباط آن با شغل فرد را برای پزشک فراهم می‌کند. مثلا در بررسی شنوایی ممکن است افت شنوایی ناشی از سرو صدای زیاد محیط مشاهده شود که این مورد بویژه در صنایع بسیار زیاد مشاهده می‌شود. مانند کارگرانی که با دستگاه‌های سنگ‌شکن کار می کنند و یا در معرض صداهای کوبه‌ای و انفجاری هستند.

اعلام نظر پزشک طب کار در معاینات قبل از استخدام

پس از انجام کلیه معاینات طب کار، نتایج هر بخش و آزمایشات فرد متقاضی در ویزیت متخصص طب کار بررسی می‌شود. در این مرحله در صورتی‌که پزشک در نتایج معاینات، احتمال و یا وجود یک بیماری را تشخیص دهد مشاوره تخصصی از سایر پزشکان متخصص در زمینه مشکل تشخیص داده شده درخواست می‌شود. چرا که این بیماریها ممکن است در عملکرد شغلی وی تاثیرگذار باشد و اختلال ایجاد کند. در اینصورت فرد متقاضی بایستی بیماری خود را از پزشک متخصص آن حوزه پیگیری کند و نتایج آن را جهت درج در پرونده شغلی برای مرکز طب کار ارسال کند.

اعلام نظر پزشک طب کار در معاینات قبل از استخدام/ معاینات طب کار/ طب کار پرانا

سپس متخصص طب کار با شناختی که ازمحیط کار، فرایندکاری، خطرات، عوامل زیان‌آور محیط کار و نیز تاثیر این عوامل بر سلامت وی دارد در خصوص بلامانع بودن تصدی آن شغل برای فرد متقاضی اعلام نظر می‌کند. بلامانع بودن انجام کار برای فرد در معاینات بدو استخدام، در صورتی‌ اعلام می‌شود که تداخلی با شغل وی نداشته باشد و موجب آسیب فرد نشود. در غیر اینصورت، موارد موجود در خصوص مشکلات و بیماری فرد در پرونده متقاضی ذکر شده و فرد تنها مشروط به رعایت و پیگیری توصیه‌های لازم و در صورت نیاز مصرف دارو و تکرار آزمایشات و معاینات در مدت زمان مشخص شده، قادر به انجام شغل مدنظر است. بنابراین اعلام نظر نهایی ویزیت متخصص طب کار در مورد بلامانع یا مشروط بودن متقاضی معاینات بدو استخدام در پرونده فرد ثبت و در جواب نامه درخواست شرکت مربوطه به کارفرما اعلام می‌شود.

اعلام نظر نهایی در معاینات دوره ای طب کار

اعلام نظر نهایی پزشک در معاینات دوره ای طب کار/ معاینات طب کار/ طب کار پرانا

فرآیند ذکر شده در معاینات دوره ای نیز به همین منوال خواهد بود و در صورتی‌که وجود بیماری در ویزیت پزشک طب کار تشخیص داده شود طی گزارشات معاینات ادواری به شرکت مربوطه جهت رسیدگی ارسال می‌شود. همچنین توصیه‌های لازم، داروها، ارجاعات و معاینات تکمیلی برای کنترل بیماری فرد تجویز شده و در پرونده‌ای که برای او توسط مرکز تخصصی طب کار پرانا تشکیل می‌شود درج خواهد شد تا در مراجعات بعدی سلامت او از نظر کنترل بیماری با توجه توصیه‌های قبلی پایش شود و فرد را از وضعیت سلامت و بیماری خود آگاه سازیم.

 در نتیجه در این بخش با اعلام نظریه نهایی متخصص طب کار در خصوص تناسب یا عدم تناسب فرد متقاضی با وظایف شغلی وی همراه با خطرات احتمالی و محتمل برای او باعث کنترل بیماری‌ها و آسیب‌های شغلی شده و از بروز موارد مشابه، پیشگیری می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود کارفرمایان و شاغلین محترم انجام معاینات قبل از استخدام و معاینات ادواری را در اولویت کار خود قرار دهند و از انجام آن غافل نشوند. همانطور که در این مقاله و مطالب قبلی بطور مکرر توضیح داده شد، غفلت از انجام این معاینات ممکن است عواقب جبران‌ناپذیر و غرامت‌های سنگین به دنبال داشته باشد. در مرکز طب کار پرانا دکتر صبا ناسوتی‌فرد متخصص طب کار و بیماریهای شغلی پاسخگوی کلیه سوالات شما عزیزان در این زمینه خواهند بود. با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *