دلایل رد شدن در طب کار, معاینات طب کار

منع استخدام برای اختلال بینایی

اختلال در بینایی در معاینات طب کار بدو استخدام منعی برای استخدام دارد؟

بعلت الزام انجام معاینات پزشکی پیش از استخدام، زمانی که قرار باشد برای یک سمت شغلی در شرکت یا سازمانی استخدام شوید، از شما درخواست می‌شود تا معاینات طب کار انجام دهید. آیتم‌های مختلفی در این معاینات بررسی می‌شود تا سلامتی شما توسط پزشک طب کار تایید شود. یکی از از این موارد سنجش سلامت بینایی از طریق معاینات اپتومتری جهت پیشگیری از بروز بیماریهای چشمی ناشی از کار است. چرا که مشکلات بینایی فرد در مشاغل مختلف ممکن است خطرآفرین باشد و منجر به حادثه شود. در صورت اختلال در هریک از آیتم‌های بینایی بسته به نوع شغل ممکن است پزشک طب کار وضعیت استخدام را بلامانع، مشروط و یا عدم صلاحیت اعلام کند. درنتیجه منع استخدام برای اختلال بینایی وجود داشته باشد.

اختلال بینایی در معاینات بدو استخدام طب کار

اهمیت سلامت بینایی برای استخدام در مشاغل مختلف

چشم به عنوان یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی فرد با محیط پیرامون خویش، نقش مهمی در ادراک و کارایی و حفظ ایمنی افراد در محیط‌های شغلی ایفا می‌کند. از طرفی عملکرد بینایی برای انواع کارها ضروی است. به همین دلیل ممکن است منع استخدام برای اختلال بینایی در برخی مشاغل امری واضح و بدیهی باشد. درجات مختلفی از نقایص بینایی وجود دارد، اگرچه برخی مشاغل وجود دارند که می توانند با حد پایینی از تیزبینی و حتی با کوریِ کامل انجام شوند (مانند پاسخ دادن به تلفن یا کار با صفحه کلیدهای خاص). اما انواع خاصی از کارها فقط زمانی قابل انجام هستند که عملکرد بینایی کاملاً طبیعی باشد.

داشتنِ تیزبینیِ طبیعی بیشترین اهمیت را در انتخاب فرد مناسب برای کار دارد. اما گستره میدانهای بینایی، دید دوچشمی و دید رنگ نیز میتوانند بر تصمیم‌گیری تأثیرگذار باشند. بنابراین بینایی‌سنجی به عنوان یکی از آزمونهای اصلی در معاینات طب کار بدو استخدام مطرح است و بسیاری از مشاغل استانداردهای مشخصی از نظر توانایی‌های بینایی دارند.

چه تست‌هایی برای بررسی بینایی در معاینات طب کار بدو استخدام انجام می‌شود؟

تست بینایی در معاینات بدو استخدام
  • حدت بینایی (تیزبینی)
  • میدان بینایی
  • دید رنگی
  • دید عمق

عدم توانایی در انجام هریک از این آزمونها نشان دهنده غیرطبیعی بودن بینایی فرد در اون آزمون است اما ممکن سوالات زیر برای شما هم مطرح شده باشد:

  • آیا منع استخدام برای اختلال بینایی وجود دارد؟
  • اختلال در بینایی برای چه مشاغلی محدودیت و ممنوعیت دارد؟
  • کدام اختلالات بینایی قابل رفع و جبران هستند؟

در ویدئو بالا دکتر صبا ناسوتی‌فرد متخصص طب کار و بیماریهای شغلی به سوالات رایج در خصوص منع استخدام برای اختلال بینایی پاسخ داده‌اند. در صورت هرگونه سوال و ابهام در این خصوص می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مرکز طب کار پرانا با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *