کووید 19

ملاحظات قبل از تزریق واکسن کرونا

تزریق واکسن کرونا

ملاحظات قبل از تزریق واکسن کرونا که باید بدانیم چیست؟ مطالب زیر براساس آخرین منابع و مطالعات مربوط به واکسیناسیون کرونا تا تاریخ 07 / 02 / 1400 توسط سازمان غذا و دارو گردآوری شده است.

ملاحظات قبل از تزریق واکسن کرونا
ملاحظات قبل از تزریق واکسن کرونا

سابقه ابتلا به کرونا

در افرادی که اخیرا به بیماری کرونا مبتلا شده اند، احتمالا آنتی بادی‌های ایجاد شده تا چند ماه محافظت‌کننده خواهد بود. در صورتیکه بیمار تحت درمان پلاسماتراپی قرار نگرفته باشد، تب‌دار نباشد و علائم بیماری بهبود یافته باشد و معیارهای لازم برای خروج از قرنطینه را داشته باشد، تزریق واکسن ممنوعیت ندارد. لازم به ذکر است که افراد با سابقه ابتلا به کرونا ممکن است عوارض جانبی موضعی و سیستمیک بیشتری را (تب، لرز، میالژی، خستگی) بعد از دوز اول واکسن نسبت به افرادی که به کرونا مبتلا نشده اند تجربه نمایند.

افرادی که سابقه ابتلا به کرونا را داشته اند با توجه به اینکه احتمالا بدن آن‌ها آنتی بادی لازم برای مقابله با ویروس را تا چند ماه بعد از عفونت حفظ خواهد کرد، واکسیناسیون می تواند 6 ماه بعد از ابتلا انجام شود.


سابقه مواجهه با فرد مبتلا به بیماری کرونا

در افرادی که سابقه مواجهه پرخطر با فرد مبتلا به کرونا را داشته باشند، ابتدا باید تست PCR انجام شود. در صورت مثبت بودن تست PCR نباید واکسن تزریق شود. در صورتی که تست PCR منفی باشد بیمار برای مدت 14-7 روز باید از نظر بروز علائم کرونا پایش شود. در مواردی که علائم بعد از این مدت بروز نکند، واکسیناسیون می‌تواند انجام شود.

فرد مبتلا به کرونا

این افراد تا زمان بهبودی کامل و اتمام دوران قرنطینه مجاز به تزریق واکسن نمی‌باشند. بعد از اتمام دوران قرنطینه (حداقل 10روز) به شرط آنکه جهت درمان کرونا، پلاسماتراپی نشده باشند و یا مونوکلونال آنتی بادی (باملانیویمب، اتسویمب) دریافت نکرده باشند و به مدت حداقل 24 ساعت بدون مصرف دارو تب‌دار نباشند، مجاز به تزریق واکسن می‌باشند.


احتمال ابتلا به بیماری کرونا بعد از تزریق نوبت اول واکسن

لازم به ذکر است تزریق واکسن کرونا به‌هیچ عنوان باعث بروز کرونا در افراد نمی‌شود. با توجه به اینکه ایمنی‌زایی واکسن‌ها چند هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز و 2 هفته بعد از نوبت دوم کامل می‌شود، ممکن است فرد در روزهای اولیه بعد از تزریق نوبت اول به بیماری کرونا مبتلا شود. در صورتیکه بیمار بعد از تزریق واکسن نوبت اول دچار بیماری کرونا شود می‌تواند نوبت دوم واکسن را در صورت بهبود علائم و خارج شدن از قرنطینه دریافت کند.

اگر بیمار علامت‌دار باشد تزریق نوبت دوم واکسن تا زمان بهبود علائم باید به تعویق بیفتد.


داشتن علائم بیماری‌های عفونی

در صورتی که فرد دریافت کننده واکسن در روز واکسیناسیون دچار علائم بیماری های عفونی(تب، لرز، میالژی، آرترالژی، لنفادنوپاتی، تهوع، بی اشتهایی، سرفه، تنگی نفس، خلط، درد شکم، اسهال، دیس اوری، درد سوپراپوبیک و …) باشد بهتر است تزریق واکسن تا زمانی که تب بیمار رفع شود و علائم به طور کامل بهبود پیدا کند به تعویق بیفتد.


سابقه واکنش‌های آلرژی

افرادی که سابقه حساسیت به غذا، داروها، لاتکس و یا سایر واکسن‌های غیر کرونا داشته‌اند و بیماران دچار آلرژی فصلی، آسم و کهیر مزمن نیز می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند. همچنین بیماران با سابقه آنافیلاکسی به غذاها و یا سایر داروها، منع مصرف برای دریافت واکسن ندارند. این بیماران حتما تزریق واکسن را در مراکز درمانی دارای امکانات احیا باید انجام دهند و بعد از تزریق واکسن حداقل به مدت 30 دقیقه پایش شوند.

توصیه می‌شود افرادی که دچار واکنش آلرژیک شدید(آنافیلاکسی) و فوری به ترکیبات موجود در یک برند واکسن شده‌اند، دیگر آن برند را تزریق نکنند.

سابقه اخیر تزریق واکسن

جهت حفظ پتانسیل ایمنی‌زایی واکسن کرونا توصیه می‌شود حداقل 14 روز بعد از تزریق سایر واکسن‌ها، واکسیناسیون انجام شود. در شرایط خاصی که بیمار طی 14 روز اخیر واکسن کرونا را دریافت کرده باشد و منافع تزریق سایر واکسن‌ها از عدم واکسیناسیون بیشتر باشد (واکسن کزاز، هاری و …)، میتوان واکسیناسیون را انجام داد.

در شرایط خاص، حداقل زمان ذکر شده برای تزریق واکسن آنفلوانزا با واکسن کرونا هفت روز می‌باشد. تکرار دوز واکسن کرونا در این مواقع خاص توصیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *