معاینات طب کار, مقالات

معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار

معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار

در هر مرحله از یک موقعیت کاری اعم از استخدام، ترک کار، بازگشت به کار یا در طول آن انجام معاینات و آزمایش‌های تخصصی طب کار ضروری است. طب کار، در واقع شاخه‌ای از پزشکی قلمداد می‌شود که هدف حفظ سلامت کارکنان، پیشگیری و درمان بیماری‌های شغلی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از شغل و محیط کار است. اگر شما هم در چنین موقعیتی قرار دارید و به دنبال معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار هستید تا از خدمات آن استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید. در این مطلب کلیه فاکتورهایی که باید برای انتخاب یک مرکز طب کار در نظر گرفت را بررسی کرده‌ایم.

معیارهای موثر در انتخاب بهترین مرکز تخصصی طب کار

معاینات و آزمایش‌های بدو استخدام و دوره‌ای نقش مهمی در سلامت محیط کار و کارکنان دارد که در یک مرکز طب کار انجام می‌شود. برای آنکه مطمئن شوید بهترین مرکز طب کار را انتخاب کرده‌اید، بهتر است به فاکتورهای زیر توجه داشته باشید:

برخورداری از مجوزها و صلاحیت‌های لازم

میزان اعتبار یک مجموعه و برخورداری از مجوزهای لازم یکی از مهم‌ترین معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار است. در واقع یک مجموعه که چنین خدمات جامعی را ارائه می‌دهد باید از سمت مراجع ذی‌صلاح و سازمان نظام پزشکی تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده تا قادر به خدمات‌دهی باشد.

محیط دل‌چسب و پرسنل پاسخگو

شلوغی و عدم پاسخ‌گویی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد حین مراجعه به مراکز درمانی و به‌خصوص طب کار است. یکی دیگر از معیارهایی که برای مراجعه به چنین مرکزی باید در نظر داشته باشید برخورداری از محیط بزرگ برای انتظار و پرسنلی است که در پاسخگویی تعلل به خرج ندهند تا بتوانید روند معاینات و آزمایش‌ها را به بهترین شکل طی کنید.

معیارهای موثر در انتخاب بهترین مرکز تخصصی طب کار

موقعیت مکانی مرکز طب کار و دسترس‌پذیری

یکی دیگر از نکات مهم و معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار سهولت در دسترسی و موقعیت مکانی آن است. بهتر است به دنبال مرکزی باشید که دسترسی به آن با وسایل حمل‌ونقل جمعی یا حتی خودرو شخصی آسان باشد و رسیدن به آن زمان زیادی از شما نگیرد.

برخورداری از تجهیزات به‌روز و کامل

تجهیزات در هر شغلی اهمیت زیادی دارد. یک مرکز طب کار هم از این قاعده مستثنا نیست و باید تجهیزات و دستگاه‌های لازم و به‌روز را برای انجام معاینات و آزمایش‌ها را داشته باشد. چنین تجهیزات به‌روز، مدرن و استانداری، کیفیت خدمات یک مرکز طب کار را تضمین می‌کند و باید به این نکته در هنگام مراجعه به طب کار توجه داشته باشید.

ارائه خدمات جامع

یکی دیگر از مهم‌ترین معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار ارائه خدمات جامع است تا در حین انجام معاینات و آزمایش‌ها با در بسته مواجه نشوید و نیازی نشود که به مرکز دیگری مراجعه کنید. در کل چنین مرکزی باید خدمات زیر را به‌ طور حتم ارائه می‌دهد:

 • معاینات اولیه بالینی
 • آزمایش‌های مختلف اعم از خون و ادرار
 • تست‌های عملکردی
 • تست‌های روانشناسانه و سلامت روان

قیمت مناسب خدمات

بخشی از هزینه خدمات طب کار بر عهده کارجو و بخشی بر عهده کارفرما است؛ برای مثال هزینه معاینات و آزمایش‌های بدو استخدام را باید کارجو بپردازد و هزینه معاینات ادواری بر دوش کارفرما خواهد بود. برای همین باید مرکزی را انتخاب کنید که در کنار تمام فاکتورهای ذکر شده، خدمات را با قیمت مناسب و مصوب به شما ارائه دهد.

راه‌های یافتن بهترین مرکز طب کار

علاوه بر توجه به معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار که اشاره شد، با طی کردن مراحل زیر نیز می‌توانید مطمئن شوید که بهترین را در این زمینه انتخاب کرده‌اید:

راه‌های یافتن بهترین مرکز طب کار

گام اول: تحقیق و بررسی برای یافتن یک مرکز طب کار

بررسی خدمات و دیگر فاکتورها به همراه تحقیق در مورد آن یکی از مهم‌ترین مراحل برای یافتن یک مرکز طب کار با خدمات جامع است. برای این کار می‌توانید از تحقیق و جستجو در اینترنت شروع کنید. همچنین تجربه دوستان و آشنایان در مراجعه به چنین مراکزی نیز مفید خواهد بود. علاوه بر این موارد می‌توانید لیست مراکز طب کار ارائه شده توسط سازمان نظام پزشکی را هم بررسی کنید. بعد از جمع‌بندی و در نظر گرفتن فاکتورهایی چون موقعیت مکانی و جامع بودن یک مرکز را انتخاب کنید.

گام دوم: تحقیق در مورد خدمات مرکز طب کار انتخابی

با در نظر گرفتن معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار می‌توانید یک مجموعه را انتخاب کنید؛ اما این پایان کار نیست. بعد از شناسایی در مورد خدمات، هزینه‌ها و تجهیزات مرکز انتخابی خود تحقیق کنید. برای این کار می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • وب‌سایت طب کار انتخابی خود را چک کرده و از جامع بودن خدمات مطمئن شوید.
 • با مرکز تماس گرفته و هرگونه سوال یا ابهامی که در ذهن دارید را مطرح کنید تا اطلاعات کافی راجع به آن داشته باشید.
 • نظر دوستان یا مراجعه‌کنندگان به آن مرکز را جویا شده و در مورد کیفیت خدمات اطمینان کسب کنید.

گام آخر: مقایسه و نتیجه‌گیری

پس از انجام تحقیقات برای انتخاب یک مرکز طب کار و کسب اطلاعات لازم در مورد آن، می‌توانید مراکز مورد نظر خود را از هر جهت با یکدیگر مقایسه کنید. در نهایت با جمع‌بندی این مقایسه‌ها یکی از مراکز واجد شرایط را انتخاب کرده و از خدمات آن بهره‌مند شوید.

معرفی بهترین مجموعه بر اساس معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار

مرکز تخصصی طب کار پرانا، در حیطه معاینات طب کار، چکاپ سازمانی و سلامت شغلی فعالیت دارد. تنوع خدمات، محیط دل‌چسب با پرسنل پاسخگو و تجهیزات به‌روز تنها بخشی از مزایای استفاده از این مرکز طب کار است. خدماتی که در این مجموعه ارائه می‌شود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

معرفی بهترین مجموعه بر اساس معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار

معاینات طب کار

این معاینات طب کار طبق ماده 90 قانون تأمین اجتماعی الزامی بوده و دارای شاخه‌های متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کارت سلامت رانندگان
 • معاینات بدو استخدام
 • معاینات دوره‌ای
 • معاینات بازگشت به کار
 • معاینات ترک کار

 آزمایش‌های طب کار

 پرانا طب به ‌عنوان بهترین مرکز طب کار، آزمایش‌های لازم برای پایش سلامت را نیز در لیست خدمات خود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش اعتیاد

خدمات ارگونومی

یکی از معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار جامع بودن خدمات است، در واقع چنین مرکزی باید در کنار آزمایش‌ها و معاینات معمولی خدمات خاصی ارگونومی را هم ارائه دهد. پرانا طب چنین خدماتی را به سازمان یا شخص شما و برای سلامت بیشتر کارکنان ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاوره ارگونومی کار اداری
 • مشاوره ارگونومی در صنایع
 • مشاوره ارگونومی فردی

معاینات چکاپ سلامت

دسته دیگری از خدمات مرکز طب کار پرانا، معاینات چکاپ سلامت است. این خدمات برای کارکنان و خانواده آن‌ها قابل انجام بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • آزمایش‌های چکاپ پاراکلینیک
 • آنالیز بدن با تست اینبادی
 • مشاوره تغذیه و رژیم
 • ارزیابی اسکلتی-عضلانی

معاینات چکاپ سلامت

سخن پایانی

با توجه به معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار یافتن مجموعه‌ای معتبر و با خدمات جامع کار چندان سختی است. می‌توانید مراحل ذکر شده برای یافتن چنین مرکزی را طی کرده و معاینات و آزمایش‌های بدو استخدام یا دوره‌ای را در آرامش کامل انجام دهید. اگر هم مرکز طب کار پرانا انتخاب نهایی شما است، می‌توانید با این مجموعه در تماس باشید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول

 • طب کار چیست؟

شاخه‌ای از پزشکی قلمداد می‌شود که هدف حفظ سلامت کارکنان، پیشگیری و درمان بیماری‌های شغلی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از شغل و محیط کار است.

 • معیار های بهترین مرکز تخصصی طب کار کدام است؟

جامع بودن خدمات، پاسخگویی، هزینه مناسب خدمات، برخورداری از تجهیزات لازم و به‌روز، برخورداری از مجوزهای لازم و صلاحیت در این زمینه از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب یک مرکز طب کار معتبر است.

 • چطور بهترین مرکز طب کار را بیابید؟

گام اول تحقیق و بررسی از طریق پرس‌وجو از دوستان و آشنایان، لیست سازمان نظام پزشکی و … است. بعد در مورد مرکز انتخابی خود در اینترنت جستجو کنید. در نهایت به مقایسه خدمات مراکز مختلف پرداخته و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

نقش طب کار در پیشگیری از بیماریهای شغلی

همه چیز درباره قانون 92 طب کار و معاینات دوره‌ ای

تعیین درصد از کار افتادگی در معاینات طب کار

نوار قلب معاینات طب کار

اپتومتری معاینات طب کار

معرفی نامه معاینات بدو استخدام طب کار؛ دانلود فرم خام

هزینه طب کار سال ۱۴۰۳ معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *