مقالات

مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟

و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟

امکان بروز بیماری یا حادثه برای هر فردی در حین کار وجود دارد، در چنین موقعیت‌هایی می‌توان برای مرخصی استعلاجی اقدام کرد. دانستن اینکه مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟ برای همه افراد شاغل ضروری است. در ادامه این مطلب از مجله پراناطب جزئیات مرخصی استعلاجی و شرایط آن را برای آگاهی بیشتر شما بررسی کرده‌ایم.

مرخصی استعلاجی چیست؟

مرخصی انواع مختلفی دارد از جمله استحقاقی، استعلاجی و … . برای آنکه بدانید مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟ باید به این نکته اشاره کرد که تمامی افراد شاغل در ادارات و سازمان‌های دولتی و غیردولتی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی می‌توانند از این نوع مرخصی استفاده کنند.

این مرخصی در شرایطی به فرد داده می‌شود که در اثر حوادث در محیط کار یا بیرون از کار آسیب ببیند یا دچار بیماری شود و نیاز به درمان داشته باشد. در صورت بروز چنین شرایطی از سمت پزشکی یک گواهی به فرد داده می‌شود که مشخص می‌کند فرد نیاز به استراحت یا بستری شدن دارد و از شرایط استعلاجی پزشکی برخوردار است.

مرخصی استعلاجی چیست؟

شرایط مرخصی استعلاجی

افراد تحت پوشش بیمه که برای معالجه یا درمان به مراکز درمانی مراجعه کنند و به تشخیص پزشک به ‌صورت موقت قادر به کار‌ نباشد، مشمول مرخصی استعلاجی خواهند بود. مواردی که باعث به وجود آمدن این شرایط خواهد شد عبارت‌اند از:

 • حوادث ناشی از کار
 • بیماری
 • ناتوانی جسمی

قوانین مربوط به مرخصی استعلاجی تأمین اجتماعی

از آنجایی ‌که اختلاف در مورد اینکه مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟ بر اساس تفسیرهای مختلف زیاد است، به ‌صورت دقیق بندهای قانون مرخصی استعلاجی تأمین اجتماعی را در این موارد زیر ذکر کرده‌ایم:

 • بر اساس بند ۷ از ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی، در صورتی ‌که بیماری از نظر روحی و جسمی سلامت فرد را تحت تأثیر قرار دهد و مانع کار او شود، فرد مشمول دریافت مرخصی استعلاجی همراه مزایا و حقوق است.
 • بر اساس ماده ۷۴ قانون کار هم مدت زمانی که فرد در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد جزو سابقه کاری او به شمار می‌رود.
 • بر اساس ماده 62 قانون تأمین اجتماعی هم فرد قادر است بخشی از حقوق و مزایا در مرخصی استعلاجی خود را دریافت کند.
 • علاوه بر موارد ذکر شده طبق بند یک از ماده 62 قانون تأمین اجتماعی، غرامت دستمزد مرخصی استعلاجی فرد از اولین روزی که او تحت بیمه قادر به کار کردن نباشد به او پرداخت خواهد شد. البته کار نکردن او باید بر اثر حادثه یا بیماری حرفه‌ای باشد و طب کار این امر را تأیید کند.

قوانین مربوط به مرخصی استعلاجی تأمین اجتماعی

مدت زمان مرخصی استعلاجی

مدت زمان مرخصی استعلاجی در قانون کار 3 روز است و در صورت بستری شدن در بیمارستان و نیاز به مراقبت‌های پزشکی، این مدت مرخصی با حقوق خواهد بود. همچنین این مدت در سابقه کار فرد و بازنشستگی محاسبه می‌شود. حال که می‌دانید مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد، شاید سوال شود که اگر کمتر از 3 روز یا بیشتر از آن باشد، چه می‌شود؟

 • شرایط مرخصی استعلاجی بیش از 3 روز: در صورتی‌ که مرخصی استعلاجی بیش از سه روز باشد، با تأیید تأمین اجتماعی جزو سابقه کاری فرد محسوب می‌شود و غرامت دستمزد ایام بیماری یا بستری بودن فرد از روز چهارم محاسبه خواهد شد.
 • شرایط مرخصی استعلاجی کمتر از 3 روز: بر اساس قانون کار در صورتی ‌که مرخصی استعلاجی کمتر از سه روز باشد، مزد و مزایا به فرد تعلق نخواهد گرفت.

مدت زمان مرخصی استعلاجی در یک ماه

بعد از پرداختن به این نکته مهم که مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد، نوبت به این مورد مهم می‌رسد که یک فرد در ماه چقدر می‌تواند مرخصی استعلاجی دریافت کند. بر اساس قانون سازمان تأمین اجتماعی، مدت زمان مرخصی استعلاجی در ماه نامحدود بوده و غرامت دستمزد ایام بیماری هم بدون محدودیت زمانی و تعداد دفعات به فرد تعلق می‌گیرد.

مدت زمان مرخصی استعلاجی در یک ماه

مرخصی استعلاجی در یک سال

در یک نگاه کلی مدت زمان مرخصی استعلاجی در یک سال و با تأیید پزشک معتمد ۴ ماه است. در تبصره 2 ماده 84 قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط مرخصی استعلاجی در سال به ‌صورت زیر ذکر شده است:

 • کلیه کارمندان و کارکنان در دستگاه‌های اجرایی با گواهی پزشک معتمد، می‌توانند حداکثر از چهار ماه مرخصی در یک سال استفاده کنند.
 • مرخصی استعلاجی برای کارمندان دولت، برای بیماری‌های صعب‌العلاج و به تشخیص وزارت بهداشت دارای محدودیت خاصی نیست.
 • در سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی هم مدت زمان آن بر اساس آیین‌نامه‌ها و قوانین داخلی مشخص می‌شود.

مراحل دریافت مرخصی استعلاجی

بعد از بررسی مواردی چون اینکه مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد، نوبت به مراحل دریافت آن می‌رسد که عبارت است از:

 • در گام اول باید از یک پزشک گواهی پزشکی مرخصی استعلاجی گرفته و آن را به شعبه تأمین اجتماعی ارائه کنید.
 • این گواهی مرخصی توسط مراجع مربوطه تأیید می‌شود.
 • در صورتی ‌که مرخصی فرد در هر نوبت بیش از 7 روز نباشد یا در طول سال 15 روز یا کمتر از آن باشد تأیید توسط پزشک معالج کافی خواهد بود.

مراحل دریافت مرخصی استعلاجی

در چه صورتی باید گواهی بازگشت به کار گرفت؟

در صورتی ‌که مرخصی فرد در اثر بیماری، حوادث محل کار و … بوده و بیش از زمان مقرر فرد در مرخصی باشد، باید معاینات بازگشت به کار را انجام دهد و تأییدیه‌های لازم را از طریق یک مرکز طب کار دریافت کند. مرکز طب کار پرانا تمامی این خدمات را برای بازگشت به کار انجام خواهد داد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با پراناطب در تماس باشید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا به سوال مهم بسیاری از شاغلین یعنی مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟ پرداخته شود. همچنین قوانین مربوط به آن و شرایط دریافت چنین مرخصی مطرح شد تا در مورد حقوق خود در حین کار آشنایی بیشتری داشته باشید و بدانید در صورت بروز چنین شرایطی باید چه کرد.

سوالات متداول

 • مرخصی استعلاجی چیست و در قانون کار چه شرایط و قوانینی دارد؟

این مرخصی در شرایطی به افراد داده می‌شود که در اثر حوادث در محیط کار یا بیرون از کار آسیب ببینند یا دچار بیماری شوند و نیاز به درمان داشته باشند.

 • در چه شرایطی مرخصی استعلاجی داده می‌شود؟

افراد تحت پوشش بیمه که برای معالجه یا درمان به مراکز درمانی مراجعه کنند و به تشخیص پزشک و در اثر حوادث ناشی از کار، بیماری و ناتوانی جسمی به ‌صورت موقت قادر به کار‌ نباشد، مشمول مرخصی استعلاجی خواهند بود.

 • مدت زمان مرخصی استعلاجی در ماه و سال چقدر است؟

مدت مرخصی استعلاجی 3 روز است. بر اساس قانون سازمان تأمین اجتماعی، مدت زمان مرخصی استعلاجی در ماه نامحدود بوده و در یک سال و با تأیید پزشک معتمد ۴ ماه است.

بیشتر بخوانید:

هزینه طب کار سال ۱۴۰۳ معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای

معرفی انواع بیماری شغلی که در حین کار اتفاق می‌افتد

دلایل رد شدن در معاینات طب کار چیست و چه نکاتی دارد؟

کاربرد هوش مصنوعی در سلامت شغلی

تعیین درصد از کار افتادگی در معاینات طب کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *