تست اعتیاد طب کار, معاینات طب کار

ماندگاری مواد مخدر در بدن تا چند روز پس از مصرف در بدن باقی می‌ماند؟

ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن تا چند روز است؟تست اعتیاد معاینات بدو استخدام- طب کار پرانا

میزان ماندگاری مواد مخدر در بدن و مثبت شدن تست اعتیاد از سوالات پرتکرار مراجعین مرکز طب کار پرانا بوده است. بنابراین در این مقاله باهم مرور می‌کنیم که هریک از مواد مخدر تا چند روز پس از مصرف در بدن باقی می‌ماند؟ با وجود اینکه آزمایش عدم اعتیاد جز الزامات معاینات طب کار نیست اما گاهی توسط کارفرما در معاینات بدو استخدام و دوره‌ای پرسنل درخواست می‌شود. بنابراین ممکن است در صورت مصرف مسکن و داروهایی که تست اعتیاد را مثبت می‌کند این نگرانی پیش آید که نتیجه تست اعتیاد شما مثبت شود. در اینجا سعی شده است که به سوالات رایج در این زمینه پاسخ داده شود.

ماندگاری مواد مخدر در بدن

ماندگاری مواد مخدر در بدن چقدر است و تا چه مدت تست اعتیاد مثبت می‌شود؟

ماندگاری مواد مخدر در بدن به عوامل مختلفی از جمله تعداد دفعات و چگونگی مصرف ماده و نوع ماده مصرفی وابسته است. اما بیشتر مواد اعتیادآور تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف در ادرار قابل‌شناسایی هستند. در واقع اگر داروهای دیگری همزمان با مواد مخدر مصرف شود، متابولیسم بدن متفاوت خواهد بود. در نتیجه به همان نسبت، میزان ماندگاری این مواد در بدن تغییر خواهد کرد. علاوه بر این نحوه استعمال، نقش مهمی در طول مدت اثرگذاری موادمخدر در بدن ایفا می‌کند.

مصرف موادمخدر، اثر ابتدایی در بدن دارد. اما اثر ثانویه این مواد تا مدت‌ها در خون، ادرار و حتی موی سر افراد دچار اعتیاد دیده می‌شود. این اثر ثانویه به محققان کمک می‌کند تا میزان اعتیاد فرد را مشخص کنند. آزمایش عدم اعتیاد با بررسی نمونه مو نسبتا دقیق است. درحالیکه آزمایش خون یا ادرار “اگر فرد به مدت یک هفته از موادمخدر استفاده نکرده باشد” قادر به شناسایی بسیاری از این مواد نیست.

میزان ماندگاری الکل در ادرار و خون

میزان ماندگاری الکل در ادرار و خون

به طور متوسط، مدت زمان ماندگاری الکل در ادرار ۳ تا ۵ روز و در خون حدود ۱۰ تا ۱۲ روز است. وجود الکل تا ۹۰ روز پس از مصرف آن با تست مو قابل تشخیص خواهد بود.

ماندگاری آمفتامین و باربیتوارت در ادرار

  • مدت ماندگاری آمفامتین در ادرار ۳ تا ۵ روز و در خون ۱۲ ساعت است. اما اگر وجود این ماده با تست مو بررسی شود، تا ۹۰ روز پس از مصرف هم وجود آن در مو قابل تشخیص خواهد بود.
  • ماندگاری باربیتورات، حدود ۲ تا ۴ روز در ادرار و ۱ تا ۲ روز در خون است. اما تست مو می‌تواند وجود این ماده را تا ۹۰ روز پس از مصرف هم تشخیص دهد.

ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن تا چند روز است؟

تریاک

یکی از مخدرهای پر مصرف است که از گیاه خشخاش بدست می آید. تریاک معمولا تا ۸ ساعت در خون,۷۲ ساعت در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر ماندگاری دارد و قابل تشخیص است.

مورفین

یکی از مخدرهایی است که از مشتقات تریاک بدست می‌آید و بصورت تزریقی مصرف می‌شود. مورفین مانند تریاک به مدت ۸ ساعت در خون,۳ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر باقی میماند و قابل تشخیص است.

هروئین

از مشتقات افیونی (مجموعه ترکیبات شیمیایی طبیعی و صنعتی مسکن مثل تریاک, مورفین, کدئین) بدست می‌آید که از آنها قوی‌تر و خطرناک‌تر است. هروئین تا ۱۲ ساعت در خون,۴ روز در ادرار و بیش از ‌۹۰ روز در موی سر ماندگاری دارد و قابل تشخیص است.

شیشه

شیشه یا مت‌آمفتامین از پر مصرف‌ترین و خطرناک‌ترین مواد اعتیادآور محسوب می‌شود که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر مخدرها در بدن دارد. با توجه به میزان مصرف, شیشه ۲۴ تا ۷۲ ساعت در خون,۳ تا ۶ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر ماندگاری دارد و قابل تشخیص است. لازم به ذکر است این بازه زمانی ماندگاری مربوط به افرادی است که فقط یکبار این ماده مخدر را مصرف کرده‌اند. اما در افرادی که آ ن را طولانی‌مدت و با دوزهای بالا مصرف کرده‌اند مدت‌زمان ماندگاری بیشتر است.

ماریجوانا

ماریجوانا یکی از پر مصرف‌ترین و محبوب‌ترین مخدرها بین جوانان بوده و ماندگاری این ماده از بقیه مواد مخدر بالاتر است. ماری‌جوانا به مدت ۱۴ روز در خون, ۳۰ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر باقی می‌ماند و قابل تشخیص است.

ماندگاری ماریجوانا در بدن

متادون

متادون از مواد اعتیادآوری است که بصورت قرص یا شربت استفاده می‌شود. گاهی پزشکان به منظور درمان و تسکین درد، این دارو را تجویز می‌کنند که سوء مصرف آن اعتیادآور است. متادون ۲۴ تا ۳۶ ساعت در خون,۳ تا ۴ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر ماندگاری دارد و قابل تشخیص است.

بیشتر بخوانید…

آیا متادون تست اعتیاد معاینات بدو استخدام را مثبت می‌کند؟

کوکائین

از محرک‌های اعتیادآور قوی است و ماندگاری آن بستگی به میزان مصرف دارد. کوکائین معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت در خون,۳ تا ۴ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر قابل تشخیص است.

قرص B2

متاسفانه برخی از افراد به اشتباه از قرص B2 برای ترک تریاک یا هروئین استفاده می‌کنند و بعد از مدتی استفاده، به این قرص اعتیاد پیدا می‌کنند. B2 بعد از ۴۸ ساعت در بدن تجزیه می‌شود. ماندگاری قرص B2 در خون ۴۸ ساعت,در ادرار ۶ روز و در موی سر بیش از ۹۰ روز است.

ترامادول

نوعی قرص است که در برخی شرایط خاص ممکن است پزشکان برای تسکین دردهای شدید تجویز کنند. سوءمصرف ترامادول اعتیاد آور است و تا ۴۸ ساعت در خون,۷۲ ساعت در ادرار و بیش از ۹۰ روز در موی سر ماندگاری دارد و قابل تشخیص است.

نتیجه‌گیری

همانطور که در مطالب قبلی هم توضیح دادیم مواردی که از طریق آنها میتوان به وجود مخدر در بدن پی برد شامل ادرار، بزاق، خون، مو و تعریق است. اما آزمایش ادرار به دلیل سهولت، مقرون به صرفه بودن و نتایج سریع، رایج ترین است. همچنین تست اعتیاد از طریق نمونه ادرار تنها روش آزمایشی است که برای آزمایش های اجباری مثل آزمایش عدم اعتیاد معاینات بدو استخدام تأیید شده است. آزمایش ادرار می تواند تشخیص دهد که آیا در چند روز گذشته مخدری استفاده شده است یا خیر. در این مقاله با ماندگاری مواد مخدر در بدن و مثبت شدن تست اعتیاد آشنا شدیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام با کارشناسان ما در مرکز طب کار پرانا تماس بگیرید.

یک نظر در “ماندگاری مواد مخدر در بدن تا چند روز پس از مصرف در بدن باقی می‌ماند؟

  1. سید محمود گفت:

    باسلام
    تست متادون تقریبا 30روز در ادرار قابل تشخیص است . از این جهت با اطمینان میگم چون زمایش متادون من بعداز25 روز مثبت بود و آزمایشگاه گفت که حداقل 30 روز در ادرار مثبت میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *