ارزیابی اسکلتی-عضلانی, دردها و ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی

درد شانه

شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده یا Frozen Shoulder یک بیماری نسبتا شایعی است که کپسول مفصل شانه را درگیر می‌کند اما تخریب غضروف مفصلی و استخوان را به‌همراه ندارد. به‌دنبال این عارضه درد شانه، خشکی و محدودیت حرکت ایجاد می‌شود. میزان شیوع این بیماری بطور دقیق گزارش نشده‌است اما گفته می‌شود که حدود ۲ تا ۵ درصد جمعیت را درگیر می‌کند. این بیماری اکثرا در خانم‌ها و بیشتر در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی بروز می‌کند. بنابراین تشخیص درد و ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی برای پیشگیری از شدت یافتن آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.

آناتومی مفصل شانه یخ زده

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه است که از سر محدب استخوان بازو (هومروس) و بخش مقعر از استخوان کتف (اسکپولا) تشکیل شده‌است. مفصل شانه طوری ساخته شده که بیشترین حرکت را بتواند برای ما ایجاد کند. در کنار این دامنه وسیع، ثبات هم نیاز است که توسط ساختارهای متعددی فراهم می‌شود. یکی از این ساختارها، بافت همبند محکمی است که این مفصل را احاطه می‌کند و به آن کپسول مفصلی می‌گویند. در شانه یخ‌زده، کپسول مفصلی شانه دچار التهاب می‌شود. برای همین به این بیماری کپسول چسبنده هم می‌گویند.

آناتومی مفصل شانه یخ زده/ درد شانه/ frozen shoulder/ شانه درد/ گرفتگی شانه
آناتومی مفصل شانه یخ زده

شانه یخ زده چیست؟

در شانه یخ زده، کپسول مفصلی شانه ملتهب می‌شود و باندهای ضخیم شده‌ای در بافت کپسول ایجاد می‌شود که موجب ضخیم‌شدن و سفت‌شدن آن و در نتیجه محدودیت فضای مفصلی می‌شوند. علامت شاخص این بیماری درد شدید شانه و ناتوانی در حرکت دادن آن، چه با استفاده از کمک و چه بدون آن است.

علائم شانه یخ زده

علائم شانه یخ زده/آناتومی مفصل شانه یخ زده/ درد شانه/ frozen shoulder/ شانه درد/ گرفتگی شانه

مشخصه این بیماری شروع درد شانه به‌طور خود بخودی و معمولا بدون علت است. این بیماری به مرور و بصورت پیشرونده محدودیت حرکتی در مفصل را به دنبال دارد. یعنی ممکن است فرد بدون هیچ مشکلی شب بخوابد و صبح با درد شدید از خواب بیدار شود، موهایش را با درد شانه بزند یا به سختی کیف پولش را در جیب پشتی شلوار قرار دهد.

این بیماران معمولا با مشکلاتی از قبیل: دردهای شبانه و بیدار شدن از خواب هنگام حمله‌های حاد، درد در حرکت و حین حمله حاد در زمان استراحت و درد در عضلات پشت گردن و شانه مواجه هستند. ممکن است وضعیت قرارگیری شانه‌ها و کتف‌ها از حالت طبیعی خارج شود و مثلا شانه‌ها جلوتر از محل درست خود قرار بگیرند.

علت شانه یخ زده چیست؟

درحال حاضر علت بیماری شانه یخ زده ناشناخته است اما یکسری عوامل مستعدکننده وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • ضربه یا جراحی در نزدیکی این مفصل
  • بی حرکتی طولانی‌مدت مفصل مثلا به دنبال شکستگی‌ها یا التهاب تاندون‌های روتاتورکاف
  • کم‌کاری یا پرکاری تیرویید
  • پارکینسون
  • بیماری‌های قلبی
  • اختلالات هورمونی مثل دیابت؛ این بیماری به‌طور مشخصی با دیابت وابسته به انسولین در ارتباط است و این افراد ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

درمان شانه درد در شانه یخ زده

همانطور که گفته شد شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده، عارضه‌ای است که باعث سفتی و درد شانه می‌شود. پس از یک دوره وخیم شدن علائم شانه درد، شانه منجمد بهتر می‌شود، اگرچه درمان درد شانه بصورت کامل زمان زیادی طول می‌کشد. با این وجود نرمش در درمان شانه یخ زده می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد و تا حدود زیادی درد را کاهش دهد. بنابراین توصیه می‌شود در صورت وجود درد شانه به پزشک مراجعه کنید تا علت و شدت آن مشخص و درمان آن هرچه سریعتر صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *