معاینات طب کار

اهمیت کوررنگی در استخدام

اهمیت کوررنگی در استخدام و معاینات طب کار

چرا در معاینات قبل از استخدام تست کوررنگی انجام می‌شود؟

کوررنگی یکی از بیماری های چشمی شایع در جوامع مختلف است. خانواده و آشنایان نزدیک به 40 درصد کودکان تا هنگام مدرسه از اختلال کوررنگی آنان آگاهی ندارند. این بیماری در بزرگسالی باعث بروز چالش ها و دشواری هایی در انجام بعضی از فعالیت‌های شغلی می شود. در این میان از مشاغلی همانند آتش‌نشانی، خلبانی، انجام کارهای دقیق با رایانه، رانندگی به خصوص در محل چراغ‌های راهنمایی و دیگر مشاغلی که با تشخیص دقیق رنگ سر و کار دارند، می توان نام برد. از این رو اهمیت کوررنگی یا دید رنگ در استخدام و معاینات طب کار مطرح است.

چرا در معاینات قبل از استخدام تست کوررنگی انجام می‌شود؟

کو‌ررنگی چیست؟

کوررنگی در واقع همان ندیدن یا تشخیص ندادن رنگ‌ها است. برخی افراد کوررنگ در دیدن رنگ‌های قرمز، سبز و یا آبی مشکل دارند و یا آنها را با هم اشتباه می گیرند و در مواردی نادر، فرد مبتلا به طور کلی قادر به دیدن رنگ ها نیست. کوررنگی زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های حساس به نور، سیگنال های رنگی را درک نکرده یا آنها را به مغز مخابره نمی‌کنند. این اختلال یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم x مغلوب است که مردان را بیشتر گرفتار می کند و تقریبا همیشه از مادر به پسر به ارث می‌رسد.به طوری که در حدود 0.5 درصد از زنان (یک نفر از هر دویست نفر) و هشت درصد مردان (یک نفر از هر دوازده نفر) مبتلا به یکی از اشکال کور رنگی هستند.

کوررنگی چیست؟

کوررنگی ممکن است در نتیجه مصرف برخی داروها، بیماری‌های شبکیه چشم و یا آسیب عصب بینایی ایجاد شود. همچنین ممکن است تنها در یک چشم اتفاق بیوفتد و یا در هر دو چشم باشد.

علائم کوررنگی چیست؟

افرادی که کوررنگی دارند اغلب بین تشخیص دو رنگ مانند قرمز و سبز ، آبی و زرد مشکل دارند این افراد کم دید رنگند اما افرادی دیگری هستند که بکلی از دیدن رنگ ناتوانند ، این افراد کوررنگی کامل دارند و همه رنگها برایشان درجات مختلف خاکستری است. به عنوان مثال برای افراد کوررنگ ممکن است تشخیص بین قرمز و سبز یک چراغ راهنمایی دشوار باشد. همچنین رنگ‌ها ممکن است کمتر از گذشته روشن باشند و سایه‌های مختلف رنگ ممکن است همه یکسان به نظر برسند.

تشخیص رنگ در چراغ راهنمایی

کوری رنگ اغلب در سنین جوانی و هنگامی که کودکان انواع رنگ‎ها را می‌آموزند آشکار می‌شود. در برخی از افراد، این مشکل قابل کشف نیست زیرا آن‎ها یاد گرفته‌اند که رنگ‌های خاص را با اشیا خاص مرتبط و نام گذاری کنند. مثلا آن‌ها می‌دانند که چمن سبز است بنابراین رنگی را که می‌بینند سبز می‌نامند. اگر علائم بسیار خفیف باشد، ممکن است فرد متوجه نشود که رنگ‌های خاصی را نمی‌بیند.

انواع کوررنگی

Deuteranomaly یا سبز دشوار بینی:

شایع ترین نوع کور رنگی با نام سبز دشوار بینی شناخته می شود. این افراد همه چیز را به صورت رنگ پریده می بینند و به سختی قادر به تشخیص رنگ های سبز و قرمز هستند.

Protanopia یا سرخ کوری:

این افراد قادر به تشخیص رنگ قرمز نیستند و تمام سایه های رنگ های سبز و قرمز را به شکلی رنگ پریده مشاهده می کنند، البته این مسئله در مورد دو رنگ زرد و آبی صدق نمی کند.

انواع کوررنگی/ معاینات بدو استخدام طب کار
انواع کوررنگی استخدام

Tritanopia یا آبی کوری:

اختلال نادری در تشخیص رنگ که در آن شخص مبتلا، به نور آبی حساس نیست و آبی و سبز را با هم اشتباه می‌کند.. این افراد همه چیز را متمایل به رنگ های سبز-صورتی می بینند.

MonoChromacy یا تک رنگ بینی:

این افراد همه چیز را سیاه و سفید می بینند و در کل توان مشاهده ی هیچ رنگی را ندارند. درصد بسیار اندکی از جمعیت جهان به این نوع از کور رنگی مبتلا هستند.

راه تشخیص کورنگی

تشخیص کوررنگی اغلب با استفاده از چارت‌های رنگی بنام “صفحات آزمون ایشیهارا انجام می‌شود. در این صفحات اعدادی متشکل از نقطه‌های رنگی در زمینه‌ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته‌اند که تشخیص آن‌ها برای افراد کوررنگ مشکل است. در صورتی‌که مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست‌های دقیق تر استفاده می‌شود.

تست کوررنگی در استخدام و معاینات طب کار

درمان کوررنگی

درمان کوررنگی به نوع و علت آن بستگی دارد:

 • درمان کوررنگی ارثی ممکن است غیر ممکن باشد، اما علائم بیماری را می‌توان با برخی دستورالعمل‌ها مانند عینک بهبود بخشید.
 • اگر علت بیماری یا اختلال چشمی باشد، پزشک ممکن است جراحی را برای درمان بیماری اصلی که باعث کوری رنگ می‌شود، انجام دهد.
 • اگر علت کوررنگی دارو باشد، کوررنگی اغلب پس از قطع دارو از بین می‌رود، زیرا این فقط یک عارضه جانبی است.

در نتیجه:

با توجه به موارد گفته شده می توان به اهمیت کوررنگی در استخدام و نقش دید رنگ نرمال در موارد مختلف بویژه مشاغلی که نیاز به تشخیص رنگ در آنها ضروری است، پی برد. به همین دلیل یکی از مواردی که در اپتومتری معاینات طب کار قبل از استخدام انجام می‌شود بررسی کوررنگی افراد است. در صورتی که تشخیص داده شود فرد مبتلا به کوررنگی است، پزشک طب کار در مورد قابلیت فرد برای انجام شغل مربوطه با توجه به نوع شغل و ماهیت کار نظردهی می‌کند. در مواردی که امکان داشته باشد عدم تشخیص صحیح رنگ منجر به حادثه شود بهتر است فرد در شغل دیگری به کار گمارده شود تا سلامتی و ایمنی او و سایرین به خطر نیفتد.

بنابراین اهمیت کوررنگی در استخدام افراد غیرقابل چشم‌پوشی است و کارفرمایان عزیز بایستی به این نکته توجه داشته باشند، زیرا بسیاری از افراد تا سنین بالا نیز ممکن است از کوررنگی خود اطلاعی نداشته باشند. جهت انجام آزمون‌های سنجش بینایی از جمله تست دید رنگ می‌توانید به طب کار پرانا مراجعه کنید.

2 نظر در “اهمیت کوررنگی در استخدام

 1. امیر حسین گفت:

  سلام کسی که در تشخیص رنگ های اصلی مشکلی نداره و بعضی از تست های ایشیهارا را درست تشخیص میده و در بعضی از تست ها مشکل داره منع استخدام در آموزش و پرورش ابتدایی داره ؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. みσ33£ɨŋ حسین خان گفت:

   سلام امیر حسین جانم ،،، نه برا اموزش پرورش مشکلی ندارع برا استخدامی ها خاص مثل اتیش نشونی و نیرو هوایی مشکل دارع چرا ،، مثلا تو نیرو هوایی حمله شده چراغ قرمز هشدار روشت میشه طرف چون کور رنگه میبینه سبزع و خطری میشه ،،، نمونش خودم کور رنگی داشتم و امروز تست ایشها رو تو نیرو هوایی دادم رد شدم خخ😁😁😅

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *