21 ژوئن 2020

تغییرات بدن در بارداری

ارداری یک حالت نرمال با تغییر ویژگیهای زیادی در بدن زنان می باشد درسه ماهه اول بارداری بخشهای گوناگون بدن کودک در حال شکل گیری می باشد
تغییرات بدن در بارداری

بارداری یک حالت نرمال با تغییر ویژگیهای زیادی در بدن زنان می باشد تغییرات بدن در بارداری به سه دسته تقسیم می‌شوند.
در سه ماهه اول بارداری بخشهای گوناگون بدن کودک در حال شکل گیری می باشد و حساسترین دوره از جهت آسیب پذیری کودک به شمار میرود.

در سه ماهه دوم اعضای بدن رشد می کنند و تکامل می یابند در عین حال اندازه و وزن کودک افزایش می یابد.
در طول دوره بارداری عضلات لگنی آزاد می شود تا با نرمی و کشش باعث افزایش حجم لگن گردند .
مفاصل گوناگونی به ویژه درستون مهره‌ها، با فاصله گرفتن از هم حرکت خود را با رشد کودک تطبیق می دهند.
عضلاب پشتی فشار بیشتری را متحمل می شوند که منجر به احساس درد در ناحیه پشت از سوی زنان می گردد.

در زنان غیرباردار مرکز ثقل بدن دقیقاً در جلوی ستون مهره ها و در راستای کلیه ها قرار دارد در حالیکه در زمان بارداری مرکز ثقل به کمی جلوتر انتقال می یابد که منجر به فشار به ستون مهره ها و کاهش تعادل می گردد. این ممکن است باعث افتادگی شانه ها به سمت پشت، تکیه پشت بر روی پاشنه ها و وارد آمدن این فشار اضافی بر روی کمر (قسمت پایین کمر) شود.
رباط هایی که حمایت کننده و قدرت بخش هستند ضعیف شده به طوری که زن برای ایستادن تنها از عضلات ناحیه پشت بهره می گیرد. عضلات پشت کوچک و خسته می شوند که در نهایت منجر به کمر درد می گردد.
در نتیجه از قرار گرفتن در وضعیت های بدنی که منجر به ضعیف شدن و کشش عضلات مانند خم شدن کمر به سمت جلو می شود در طول دوران بارداری باید اجتناب شود.

پوسچر وضعیتی است که بدن شما در هنگام ایستادن ، نشستن یا دراز کشیدن دارد.

پوسچر خوب در دوران بارداری شامل آموزش بدن برای ایستادن ، راه رفتن ، نشستن و دراز کشیدن در موقعیتهایی است که کمترین فشار را در پشت شما ایجاد کند.
با پیشرفت دوران بارداری ، فعالیت های روزمره مانند نشستن و ایستادن می تواند ناراحت کننده باشد. رعایت پوسچر خوب و تمرینات منظم بارداری (تحت نظارت یک متخصص) می تواند در جلوگیری از درد و درد های شایع مربوط به افزایش ضربات کودک به شما کمک کند.

در هنگام ایستادن هنگام بارداری چه مراقبتهایی باید انجام شود؟

 • از ایستادن برای مدت طولانی  خودداری کنید.
 • مرتباً پوسچر خود را تغییر دهید.
 • هنگامی که شما نیاز به ایستادن طولانی تر دارید ، پاها را از هم جدا کنید و زانوهای خود را قفل نکنید.
 • در صورت ایستادن طولانی مدت می توانید یک پا را روی زیرپایی کوچک بگذارید. این باعث می شود بار / فشار وارده  در پشت شما به دلیل ایستادن طولانی مدت از بین رود.
هنگامی که شما نیاز به ایستادن طولانی تر دارید ، پاها را از هم جدا کنید و زانوهای خود را قفل نکنید.
هنگامی که شما نیاز به ایستادن طولانی تر دارید ، پاها را از هم جدا کنید و زانوهای خود را قفل نکنید.

پوسچر صحیح نشستن هنگام بارداری چگونه است؟

 • در حالی که نشسته اید، از کوسن کوچک استفاده کنید تا بتوانید پشتیبانی بیشتری از قوس کمر خود داشته باشید. در صورت لزوم مواظب باشید که قسمت پشت مستقیم و به خوبی پشتیبانی شود.
 • باسن و زانوها را هنگام نشستن در یک زاویه مناسب نگه دارید. پاهای شما باید روی زمین صاف باشد. ممکن است برای حمایت از پاها از زیرپایی استفاده کنید.
 • در حالی که نشسته اید ، پاهای خود را در یک راستا با وزن متعادل بر روی هر دو پا قرار دهید.
 • از نشستن به حالت خمیده خودداری کنید، حتی اگر ممکن است برای مدتی احساس راحتی کنید اما خم بودن به طور مداوم می تواند بر روی عضلات حساس در دوران بارداری فشار وارد کند و درد را افزایش می دهد.
 • هنگامی که نشسته اید ، مواظب باشید که پشت صاف و توسط پشتی به خوبی حمایت شود، زانوها خمیده و کف پاها بر روی زمین قرار گیرد و برای حمایت از پاها می توانید از زیرپایی کوتاه استفاده کنید.
ورود به اینستاگرام

بهترین پوسچر خوابیدن در  زمان بارداری چیست؟

بهترین وضعیت خوابیدن در دوران بارداری حالت خوابیدن به پهلو است. یعنی در این صورت می توانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید ولی بین این دو وضعیت، خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است.

 • خوابیدن به پهلوی چپ در بارداری : در دوران حاملگی باعث افزایش خونرسانی به جنین و رسیدن مواد مغذی بیشتر به او میشود همچنین از لحاظ آناتومیکی باعث کاهش فشار به اندامهای داخلی بدن مادر شده و برای مادر و جنین بسیار بهتر میباشد. همچنین بهتر است پاها را کمی درون سینه جمع کنید و بین زانوها یک بالشت قرار دهید. هنگام دراز کشیدن ، بدن خود را راست نگه دارید ، در حالی که زانوها کمی خم شده اند. از بالش های بین پاها و زیر شکم برای حمایت پشت استفاده کنید.
 • خوابیدن به پشت ( طاق باز ) : این حالت میتواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید ( بواسیر )، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود. از دراز کشیدن بر پشت خود در دوران بارداری ، به خصوص در اواخر بارداری خودداری کنید.
 • خوابیدن روی شکم در بارداری ( دمر ) : با رسیدن به ماه های انتهایی بارداری و بزرگ شدن شکم، خوابیدن روی شکم کمتر مطرح میشود ولی به هرحال باید از این وضعیت و پوزیشن اجتناب کنید.

*** تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی هنگام خوابیدن در بارداری غلت نزنید بلکه به آرامی بچرخید. این کار به چرخیدن بند ناف به دور جنین منجر نمی شود و عواقب خطرناکی ندارد. اگر طی شب نیاز داشتید جهت خوابیدن را تغییر دهید باید ابتدا از سر و بعد قسمت های دیگر و به ترتیب شروع به چرخش و تغییر پوسچر کنید و جهت را تغییر دهید.

تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی هنگام خوابیدن در بارداری غلت نزنید بلکه به آرامی بچرخید.
تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی هنگام خوابیدن در بارداری غلت نزنید بلکه به آرامی بچرخید.

آیا پوشیدن کمربند ایمنی در اتومبیل هنگام بارداری اشکالی ندارد؟

تنها به خاطر اینکه شما باردار هستید؛ نباید از استفاده از کمربند ایمنی خودداری کنید. ایمنی شما بیش از پیش اهمیت دارد. بنابراین با توصیه های زیر می توانید از کمربند ایمنی به طرز صحیح استفاده کنید تا ایمنی شما در حین رانندگی فراهم شود.

 • بند کمری کمربند را زیر شکم خود و نزدیک تر به باسن قرار دهید.
 • بند شانه ای را باید بین سینه ها قرار دهید.
 • در صورت رانندگی ، منحنی ستون فقرات را با یک بالشتک کوچک پشتیبانی کنید ، صندلی ماشین را نزدیک فرمان بکشید.
 • اطمینان حاصل کنید که شکم شما در حدود ۱۰ اینچ از فرمان فاصله دارد.
بند کمری کمربند را زیر شکم خود و نزدیک تر به باسن قرار دهید.
بند کمری کمربند را زیر شکم خود و نزدیک تر به باسن قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *