02 ژوئن 2020

حمل بار با دست

قطعا یک زن خانه دار در طول روز برای خرید روزانه منزل مجبور به حمل بار با دست می شود که گاهی حجم زیادی از خرید روزانه در مسافت طولانی با دست حمل می شود. جابجایی اثاث منزل، حمل ظروف سنگین پر از غذا و… از مواردی هستند که می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت موجب آسیب رساندن به بدن شود.

حمل بار با دست در طولانی مدت و گاها در کوتاه مدت باعث آسیب رسیدن به بدن می‌شود.
حمل بار سنگین با دست

نکاتی که باید در حمل بار با دست رعایت کنید:

 • برای خرید روزانه منزل از چرخ دستی مخصوص استفاده کنید.
  بهتر است هنگام استفاده از چرخ دستی آن را با هل دادن در جلوی بدن خود حرکت دهید (اغلب افراد این چرخ ها را در پشت سر خود می کشند که به علت فشارهای وارد آمده به بدن، توصیه میشود از این حالت پرهیز نموده و در عوض از هل دادن چرخ دستی به جای کشیدن استفاده شود).
ضرورت حمل وسایل با چرخ دستی
 • اگر از چرخ مخصوص خرید استفاده نمی کنید، بارها را به دو قسمت مساوی تقسیم و با دو دست حمل نمایید تا تعادل بدن حفظ شود.
 • اگر وزن کالاهای خریداری شده زیاد باشد، پس از مدتی در کف دست و انگشتان احساس درد و ناراحتی می کنید. استفاده از برخی ابزار های ساده (مانند دست گیره های نگه دارنده بار) می تواند به نحو مؤثری از این امر جلوگیری کند.
دستگیره نگه دارنده بار باعث توزیع یکنواخت فشار می‌شود.
نحوه استفاده از دستگیره نگه دارنده بار
 • هنگام بلند کردن کودکان و هر گونه وسایل از روی زمین، حتما شرایط زیر را در نظر داشته باشید.
 • کمر را صاف نگه داشته و زانوها را خم کنید و هنگام بلند کردن بار به هیچ عنوان کمر خود را خم نکنید و از پاهای خود برای بلند کردن بار کمک بگیرید. در ضمن سعی کنید بار از بدن فاصله نگیرد.
 • خم کردن کمر موقع بلند کردن بار از روی زمین بسیار خطرناک بوده و فشار زیادی را به ستون فقرات و مهره های کمری وارد می کند.
 • اگر بار را در ارتفاع بالاتر از آرنج حمل کنید این فشار تشدید می گردد.
 • اگر به هنگام خرید یا تفریح مجبور به حمل کودکان در مسافت طولانی هستید، استفاده از آغوشی مخصوص موجب توزیع فشار وارده در کل تنه شده، خستگی و همچنین فشارهای وارد آمده به بدن و بروز کمر درد را به نحو شایانی کاهش می دهد.
استفاده از آغوشی مخصوص موجب توزیع فشار وارده در کل تنه شده، خستگی و همچنین فشارهای وارد آمده به بدن و بروز کمر درد را به نحو شایانی کاهش می دهد.
مدل های مختلف آغوشی
 • حمل و جابجایی اثاثیه منزل یکی از فعالیت هایی است که اگر آن را به تنهایی انجام داده و از دیگران کمک نگیرید می تواند عوارض جبران ناپذیری به ستون فقرات شما وارد نماید.
حمل و جابجایی اثاثیه منزل یکی از فعالیت هایی است که اگر آن را به تنهایی انجام داده و از دیگران کمک نگیرید می تواند عوارض جبران ناپذیری به ستون فقرات شما وارد نماید.
ارگونومی صحیح حمل وسایل منزل
 • از خمیدن و چرخش کمر به طرفین اجتناب گردد این وضعیت بدترین حالت ممکن برای ستون فقرات است و فشار خیلی زیادی را به ناحیه کمر وارد می نماید .
در زمان حمل بار با دست چرخش از کمر آسیب بسیار زیادی به ستون فقرات وارد می‌کند.
چرخش از کمر آسیب بسیار زیادی به ستون فقرات وارد می‌کند.
جهت ورود به اینستاگرام مجموعه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *