26 مه 2020

سندرم تونل کارپال (CTS)

CTS چیست و چه عواملی منجر به بروز آن می شود؟

آسیب های اسکلتی عضلانی ناشی از کار، شایع ترین نوع از بیماری ها و آسیب های شغلی بوده و از عمده ترین علل ازکارافتادگی کارکنان می باشد. اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار، مانند سندرم تونل کارپال Carpal) CTS (Syndrome Tunnel ، اغلب منجر به معلولیت در میان کارگران می شود.

سندرم تونل کارپال زمانی رخ می دهد که عصب مدیان در تونل کارپال مچ دست تحت فشار قرار گیرد و نه تنها کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه بار اجتماعی و اقتصادی بزرگی نیز بر آن ها تحمیل می کند. حرکات تکراری و وضعیت مفصل مچ دست، از مهم ترین عوامل بیومکانیک تاثیرگذار در بروز CTS هستند.

تغییرات زاویه مچ دست از عوامل موثر در فشرده سازی عصب مدیان شناخته شده که منجر به تغییر شکل عصب مدیان در ناحیه تونل کارپال می شود. علاوه بر این، حرکت انگشتان به علت فشرده سازی بافت نرم اطراف و تاندون فلکسور انگشتان سبب تغییر شکل عصب مدیان نیز می شود.

علائم و نشانه های CTS چیست؟

نشانه های CTS شامل گزگز انگشتان اول تا سوم و نیمه رادیال انگشت چهارم، درد در قسمت مچ و دست و کرختی انگشتان می باشد که این علائم اغلب در شب شدت یافته به طوری که بیمار را از خواب بیدار می کند.

در مراحل پیشرفته بیماری، درد ساعد و شانه فرد بیمار را درگیر می کند و این علائم معمولا به دنبال استفاده زیاد از دست و انگشتان شدیدتر می شود.

در موارد وخیم تر CTS که با درگیری حرکتی همراه است، بیمار از ضعف در هنگام استفاده از دست مانند برداشتن و نگه داشتن اجسام، چرخاندن کلید و دستگیره های درب، بستن دکمه لباس و حتی باز کردن درب شیشه شکایت دارد.

چه افرادی مبتلا به CTS می شوند؟

این سندرم در سنین ۶۰-۳۰ سالگی بروز می کند و در برخی مشاغل که حرکات تکراری دست و انگشتان و انحراف شدید مچ دست در آن وجود دارد، مانند تایپیست ها، کاربران کامپیوتر، پیانیست ها، کارگران بسته بندی، کارگران خط مونتاژ، کارمندان ادارات و بانک ها و حتی استفاده کنندگان ویلچر بیش تر بروز می کند.

چرا CTS  در بین کاربران کامپیوتر شایع تر است؟

پوسچر مچ و انگشتان دست در هنگام تایپ کردن نه تنها موجب خستگی عضلات می شود، بلکه ممکن است در وقوع CTS  در میان کاربران کامپیوتر نیز موثر باشد.

در هنگام تایپ کردن روی صفحه کلید حرکات تکراری اکستنشن و فلکشن انگشتان ممکن است سبب فشرده شدن عصب مدیان در ناحیه تونل کارپال شود.

تغییر وضعیت مچ دست، حرکات انگشتان و استرس تماسی مچ دست با کیبورد می تواند منجر به افزایش فشار تونل کارپال شود .

وضعیت اندام فوقانی و مدت زمان وظایف مربوط به استفاده از دستگاه های ورودی کامپیوتر مانند صفحه کلید و موس به بروز ناراحتی اسکلتی- عضلانی در میان کاربران کامپیوتر کمک می کنند و همچنین در افزایش بار تونل کارپال و ایجاد تغییر شکل محور طولی عصب مدیان موثر است.

نحوه صحیح قرارگیری مچ دست بر کامپیوتر

 برای پیشگیری از CTS  چه نرمش هایی می توان انجام داد؟

جهت مشاهده فیلم آموزشی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *