آزمایشات و معاینات طب کار/ طب کار پرانا

آزمایشات و معاینات طب کار شامل چه مواردی است؟

کلیه معایناتی که در مراکز طب کار تحت عنوان معاینات پیش از استخدام و معاینات ادواری انجام می‌شود بر اساس دستورالعمل سازمان وزارت بهداشت و درمان کشور تعیین شده است. اینکه چه مواردی در هریک از این معاینات بررسی شود بستگی به نوع معاینات و شغل فرد دارد. در این مقاله اهمیت، ضرورت و روند انجام این معاینات با جزئیات کامل توضیح داده شده است.

معاینات طب کار چیست و چرا ضرورت دارد؟

یکی از مهمترین و اساسی‌ترین برنامه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار در هر کشوری که به عضویت سازمان بین المللی کار و بهداشت جهانی درآمده انجام معاینات پزشکی نیروی کار است که به معاینات پزشکی طب کار شناخته می‌شود.

بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین‌اجتماعی، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند. به این منظور کارفرمایان موظف هستند پیش از به کار گرفتن نیروی انسانی، معاینات بدو استخدام کارگران را انجام دهند. در صورتی که پس از استخدام مشمولان قانون، معلوم شود که مزدبگیران در حین استخدام، قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته‌اند و کارفرما در معاینه پزشکی آن‌ها تعلل کرده و در نتیجه بیمه‌شده دچار حادثه شده یا بیماری‌اش شدت یافته، سازمان تامین‌اجتماعی تعهدات قانونی را درباره بیمه‌شده اجرا کرده و هزینه‌های مربوط به آن را از کارفرما طبق ماده۵۰ قانون تامین‌اجتماعی مطالبه و وصول خواهد کرد.

 

چرا انجام معاینات طب کار یک الزام قانونی است؟

هدف از الزام کارفرمایان به اجرای ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، صیانت از نیروی کار، پیشگیری از حوادث ناشی از کار، ضرورت توجه به الزامات قانونی از سوی کارفرما و ارجاع شغل متناسب با توانایی جسمی و روحی افراد است. بر این اساس، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند و کارفرمایان مکلفند قبل از به کارگیری کارگران، ترتیب معاینه پزشکی آن‌ها را بدهند.

شناسایی زود هنگام بیماری‌های شغلی از این جهت اهمیت دارد که اگر بیماری‌های ناشی از کار هر چه سریع‌تر و زودتر شناسایی شوند می‌توان با انجام اقدامات درمانی و پیشگیرانه مناسب از پیشرفت آن‌ها به مراحل شدید و غیر قابل درمان ممانعت کرده و از ایجاد ناتوانی دائمی‌کارگر جلوگیری کرد که این مسأله در نهایت هم به نفع کارگر، هم به نفع کارفرما و هم به نفع سلامت جامعه خواهد بود.

چنانچه معاینات اولیه به‌درستی و به‌طور کامل انجام شود، ممکن است در بعضی از موارد منجر به آشکارشدن برخی بیماری‌های نهفته فرد شود و شخص بتواند با مشخص‌شدن نتایج معاینات، اقدام به درمان به‌موقع بیماری خود کند.بنابراین انجام معاینات و آزمایشات طب کار در پیشگیری از بیماریهای شغلی بسیار حائز اهمیت است.

آزمایشات و معاینات طب کار شامل چه مواردی است؟

آزمایش خون و ادرار طب کار

آزمایش خون و ادرار طب کار

آزمایش خون و ادرار در معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای طب کار جهت تشخیص بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن انجام می‌شود. این آزمایشات طبق آیین نامه وزارت کار و تامین اجتماعی و وزارت بهداشت و درمان کشور تعیین شده است. جهت اطلاع از جزئیات آن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید...

اپتومتری معاینات طب کار

اپتومتری معاینات طب کار

ارزیابی توانایی‌های بینایی افراد برای اکثر مشاغل به عنوان بخش ضروری معاینات طب کار هم در معاینات بدو استخدام و هم در معاینات دوره ای محسوب می‌شود. این ارزیابی‌ها معمولا شامل تیزبینی یا حدت بینایی، دید عمق و دید رنگ است. در لینک زیر به شرح کامل هریک از این آزمون‌ها پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید...

ادیومتری معاینات طب کار

ادیومتری معاینات طب کار

سنجش شنوایی شاغلین قبل از استخدام و نیز در معاینات دوره‌ای از این‌رو اهمیت دارد که اگر فردی دچار افت شنوایی باشد از قرار گرفتن او در معرض صدای بلند بیش از آستانه مجاز بدون وسایل حفاظت فردی و ملاحظات لازم جلوگیری به عمل آید. نکات لازم در خصوص شرایط انجام شنوایی سنجی را از لینک زیر بخوانید.

بیشتر بخوانید...

اسپیرومتری معاینات طب کار

اسپیرومتری معاینات طب کار

اسپیرومتری در معاینات بدو استخدام و معاینات دوره‌ ای طب کار به منظور شناسایی بیماری‌های ریوی در مراحل اولیه بیماری انجام می‌شود. ارزیابی فعالیت پایه ریه به خصوص افرادی که قرار است در مشاغلی که با مواد آسیب رساننده به ریه سرو کار دارند بسیار حائز اهمیت است.در لینک زیر با نحوه انجام این تست آشنا شوید.

بیشتر بخوانید...

تست ECG معاینات طب کار

تست ECG معاینات طب کار

تست نوار قلب(ECG) روشی است که برای تشخیص بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. در معاینات بدو استخدام به منظور گماردن فرد در کاری متناسب با ظرفیت فیزیکی و جسمانی وی و در معاینات دوره ای جهت بررسی سلامت قلب شاغلین از این تست استفاده می‌شود. نکات لازم در لینک زیر توضیح داده شده است.

بیشتر بخوانید...

ویزیت متخصص طب کار

ویزیت متخصص طب کار

متخصص طب کار با شناختی که ازمحیط کار، فرایندکاری، خطرات، عوامل زیان‌آور محیط کار و نیز تاثیر این عوامل بر سلامت دارد در خصوص بلامانع بودن تصدی آن شغل برای فرد متقاضی معاینات پیش از استخدام و همچنین تشخیص بیماریهای شغلی در معاینات ادواری اعلام نظر می‌کند. توضیحات بیشتر را از لینک زیر بخوانید.

بیشتر بخوانید...