معاینات طب کار پرانا/طب کار و بیماریهای شغلی

طب کار و بیماریهای شغلی شاخه ای از علوم پزشکی در حوزه معاینات شغلی است که به بررسی سلامت کارگران در محیط کار آنها از نظر ابتلا به بیماریهای شغلی و اختلالات مرتبط با آن تحت عنوان معاینات طب کار می پردازد. این معاینات با نام‌های دیگری تحت عنوان معاینات بدو استخدام طب کار، معاینات دوره ای طب کار، آزمایشات طب کار، معاینات طب کار تامین اجتماعی، معاینات پزشکی استخدامی و… شناخته می‌شود.

هدف از انجام معاینات طب کار چیست؟

هدف از انجام معاینات طب کار اعم از معاینات بدو استخدام طب کار و معاینات دوره ای طب کار عبارتست از به حداقل رساندن میزان شیوع و شدت حوادث و بیماریهای شغلی از طریق ایجاد تطابق بین توانایی های جسمی و روانی شاغلین و نیازهای مربوط به شغل واگذار شده به آن ها. بنابراین آزمایشات طب کار از مواردی است که در استخدام و همچنین بررسی شرایط جسمانی افراد استخدام شده اهمیت بسیار بالایی دارد. این آزمایشات به منظور بررسی میزان سلامت جسمانی افراد و همچنین تعیین میزان آسیب های احتمالی ناشی از شرایط کار در افراد استخدام شده، انجام می گیرد. از این جهت آزمایشات طب کار الزام قانونی دارد که تحت عنوان معاینات قبل از استخدام و همچنین بسته به شرایط و خطرات احتمالی که فرد را تهدید می کند، به صورت معاینات دوره ای و در فاصله های زمانی معین انجام می شود.

در نتیجه با استناد به نتیجه معاینات طب کار قبل از استخدام کارفرما می تواند تصمیم بگیرد که فرد متقاضی با توجه به توانایی هایی جسمی و روانی وی به کاری که متناسب با توانایی های او باشد گمارده شود. از طرفی انجام معاینات ادواری و سالیانه نه تنها به کارفرمایان در پیشگیری از بروز حوادث و بیماریهای شغلی که منجر به کاهش بهره وری سیستم، افزایش غیبت‌ها و پرداخت غرامت‌های سنگین به شاغلین می‌شود کمک می‌کند بلکه بواسطه آن سلامت شاغلین با پایش‌های دوره ای و سالیانه ارزیابی و تحت نظر گرفته می‌شود.

در این معاینات مواردی چون آزمایش خون و ادرار، تست‌های بینایی، شنوایی، ظرفیت عملکرد ریوی و نوار قلب وجود دارد و در آخر ویزیت پزشک انجام می‌شود. سپس متخصص طب کار بر اساس نتایج کلیه بررسی‌های صورت گرفته در خصوص وضعیت سلامت و شرایط کاری وی اظهار نظر می‌کند. درنتیجه در معاینات پیش از استخدام طب کار، پزشک متخصص طب کار هر فرد را با توجه به توانایی‌های فردی و تناسب وی با نیازهای شغل، جهت گماردن به شغل پیشنهادی می‌سنجد. در معاینات دوره ای طب کار، هر فرد با توجه به وضعیت سلامت دوره قبل خود سنجیده می شود و درصورت ایجاد بیماری یا عود بیماری قبلی راهکارهای مناسب هر فرد به او داده میشود.

مرکز تخصصی پرانا در طول فعالیت خود با ارائه خدمات با کیفیت و راهکار های ساده اما کارآمد سعی در پیشگیری از بیمارهای شغلی کارگران و کارمندان داشته است. چرا که سرمایه هر کارفرمایی نیروی کار سالم و شاداب است. همچنین این مرکز با عقد تفاهم نامه با سازمان تامین اجتماعی در لیست مراکز مجاز به انجام معاینات پیش از استخدام موضوع ماده ۹۰ تامین اجتماعی قرار دارد.

از دیگر معاینات تخصصی طب کار انجام معاینات برگشت به کار طب کار است که در آن وضعیت کلی سلامت شغلی فرد بعد از اتمام استعلاجی و قبل از بازگشت مجدد به کار تعیین می‌شود. هرگاه به دلایلی مانند مرخصی طولانی‌مدت، ترک شغل، بیماری و حادثه، فرد مدتی زیاد در محیط کار حضور نداشته باشد، بهتر است پیش از آغاز دوباره کار، از او معاینه‌ای دقیقاً با همان هدف معاینات بدو استخدام توسط متخصص طب کار انجام شود. چرا که ممکن است در این مدت شرایط جسمانی فرد، با شرایط لازم برای کار مغایرت پیدا کرده و دیگر شخص برای آن کار مناسب نباشد.

از طرفی ممکن است فرد با دلایل بیماری و یا هر دلیل دیگری متقاضی ترک کار خود باشد. در این موارد هم معایناتی تحت عنوان معاینات ترک کار طب کار توسط مراکز طب کار انجام می‌شود. هدف از انجام این معاینات تعیین بررسی سلامت شاغل در طول مدت کار وی در محل کار مربوطه است. در صورت بروز بیماری و یا حادثه بعلت شغل و وظایف کاری شاغلین، این ارتباط توسط متخصص طب کار بررسی و تایید می‌شود.

بیماریهای شغلی

بیماریهایی که به علت مواجهه با عوامل فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیک و بیولوژیکی در محیط کار بوجود می آیند را بیماری های شغلی می گویند. مطابق ماده ۷ قانون تامین اجتماعی، بیماری، وضع غیر عادی جسمی یا روحی است که انجام خدمات درمانی را ایجاب می کند، موجب عدم توانایی موقت اشتغال به کار می‌شود یا اینکه موجب هر دو در آن واحد می‌گردد. بعبارت دیگر بیماریهای ناشی از کار بعلت اشتغال به یک کار و تحت شرایط موجود در آن بوجود می‌آیند.

 • عوامل فیزیکی مثل سروصدا و ارتعاش
 • عوامل زیان‌آور شیمیایی
 • عوامل فیزیکی
 • فشار روحی روانی
 • عوامل ارگونومیکی
 • عوامل خطر مکانیکی
 • کاهش شنوایی ناشی از سروصدا
 • بیماریهای انقباض عروقی تروماتیک
 • مسمومیتها، فیبروزها، سرطانها
 • آلرژی ها، آسیبهای دستگاه عصبی
 • عفونت ها
 • فشار روحی، نارضایتی شغلی، افسردگی، آسیب روحی
 • آسیبهای کششی، استرس ذهنی، کاهش بهره وری و کیفیت کار
 • حوادث و آسیبهای ناشی از کار
 • اغلب آن‌ها مزمن بوده و به صورت حاد بروز نمی‌کنند و معمولا طی زمان طولانی بتدریج علائم ظاهر می‌شوند.
 • اکثر آن‌ها غیر قابل درمان هستند.
 • عامل بیماری‌زا در آن‌ها مشخص است و قابل پیشگیری هستند.
 • با آزمایشات طب کار و معاینات دقیق می‌توان در مراحل اولیه آن‌ها را شناسایی کرد.
 • بهترین شیوه درمان آن‌ها، از بین بردن و حذف عامل بیماری‌زا می‌باشد.

نقش معاینات طب کار در پیشگیری از بیماریهای شغلی

با توجه به کاهش روز افزون تحرک افراد، به دلیل سبک زندگی شهرنشینی و افزایش دغدغه‌های کاری، همه ما در معرض ابتلا به بیماری‌های سخت و گاه لاعلاج عصر مدرن هستیم اما در صورتیکه به شکل مستمر به ابعاد مختلف سلامتی جسمی و روانی خود توجه کنیم، احتمال درگیر شدن با این بیماری‌ها بویژه بیماری‌های ناشی از کار تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اکثر بیماری‌ها در مراحل اولیه درمان قابل کنترل هستند و از عواقب سخت و زیان‌بار آن تا حد زیادی می توان جلوگیری کرد. بنابراین با توجه به اهمیت موارد ذکر شده در خصوص بیماریهای شغلی انجام معاینات طب کار برای کلیه شاغلین شامل معاینات بدو استخدام طب کار و معاینات دوره ای طب کار و سایر خدمات آن ضرورت می یابد.

ما در مرکز طب کار پرانا آمادگی خود را جهت انجام معاینات دوره ای، معاینات بدو استخدام، آزمایشات مربوط به سلامت کارکنان سازمان‌ها (ادیومتری، اسپیرومتری، نوار قلب، معاینه پزشک متخصص یا عمومی، بینایی سنجی) و همچنین ارائه مشاوره و راهکارهای پیشگیری از بروز صدمات و بیماری‌ها برای کارگران و کارکنان سازمان‌ها، ارگان‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی اعلام می‌داریم. همچنین جهت سهولت شما کارفرمایان عزیز، تیم متخصص مرکز تخصصی طب کار پرانا می‌تواند در محل کار شما مستقر گردیده و کلیه معاینات درخواستی را انجام دهد.

اینستاگرام طب کار پرانا/معاینات و آزمایشات طب کار