معاینات بدو استخدام طب کار

چرا باید معاینات بدو استخدام طب کار را انجام دهیم؟

بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، افراد شاغل در کارگاهها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند.

پس موضوع معاینات بدو استخدام طب کار را کارفرمایان و کارکنان سازمانها باید مد نظر داشته باشند. بدین منظور کارفرمایان مکلفند قبل از بکار گماردن کارمندان یا کارگران خود، ترتیب معاینات طب کار آنها را بدهند. در صورتیکه پس از استخدام مشمولین قانون معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و کارفرما در معاینه پزشکی آنها تعلل کرده است، غرامت سازمان تامین اجتماعی از کارفرما بر اساس ماده ۵۰ قانون تامین اجتماعی اخذ خواهد شد. لذا بمنظور انجام خدمات معاینات پزشکی قبل از استخدام افراد و نیروی شاغل کارفرمایان محترم می بایست نسبت به معرفی نیروی کار به مراکز طب کار سـازمان تامین اجتماعی اقدام نموده و نسخه اصلی معاینات انجام شده را جهت درج درپرونده بیمه شده به شعبه تامین اجتماعی تحویل فرمایند.

اهمیت انجام معاینات بدو استخدام

معاینات بدو استخدام طب کار از جمله معاینات پزشکی طب کار است که به منظور بررسی سلامت شاغلین قبل از استخدام آنها صورت می‌گیرد.

در این ویدئو دکتر صبا ناسوتی‌فرد متخصص طب کار و بیماریهای شغلی و مدیر مرکز تخصصی طب کار پرانا به توضیح اهمیت و ضرورت انجام معاینات  بدو استخدام برای کارفرمایان و شاغلین پرداخته اند. جهت مشاهده ویدئو بر لینک روبرو کلیک کنید.

معاینات بدو استخدام طب کار/ طب کار پرانا

معاینات بدو استخدام طب کار شامل چه مواردیست؟

 1. تشکیل پرونده پزشکی و کارشناسی، کارشناس بهداشت حرفه‌ای
 2. تست اسپیرومتری (تست تنفس)
 3. تست اودیومتری ( تست شنوایی)
 4. تست بینایی
 5. نوار قلب (برای افراد بالای ۳۵ سال الزامی است)
 6. آزمایش خون
 7. معاینه پزشک متخصص

نکات و موارد لازم جهت انجام معاینات بدو استخدام:

 1. معرفی نامه عکسدار، کارت ملی و کارت پایان‌خدمت را به همراه داشته باشید. (در صورت به‌همراه نداشتن هرکدام از موارد ، انجام معاینات بدو استخدام امکان پذیر نخواهد بود)
 2. جهت انجام معاینات بدو استخدام لطفا یک عدد عکس ۳*۴ به همراه داشته باشد.
 3. جهت انجام آزمایش‌ها حتما ناشتا باشید.(۱۲ ساعت ناشتایی)
 4. قبل از تست تنفس از خوردن غذای سنگین خودداری کنید.
 5. به مدت ۱ ساعت قبل از تست تنفس از کشیدن سیگار بپرهیزید.
 6. جهت معاینات قلب و ریه، بالاتنه بطور کامل و جهت معاینات زانو و واریس، اندام تحتانی از ساق پا تا زانو و اندازگیری فشار خون، اندام فوقانی از مچ تا بالای آرنج میبایست عریان شود، لذا خواهشمنداست از پوشیدن پیراهن یا مانتو و شلوار تنگ خودداری شود.
 7. جهت انجام تست ادیومتری لازم است که ۱۶ ساعت ناشتایی صدا داشته باشید به این معنی که از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و نامتعارف (کنسرت، محیط کار پر صدا ،جشن های با سر و صدا زیاد و…) و استفاده از هندزفری خودداری نمایید.
کارفرمایان و مراجعین محترم طب کار پرانا

از اینکه با رعایت موارد فوق ما را در انجام هرچه دقیق‌تر معاینات و کمک به پایش سلامت شما عزیزان یاری می‌دهید سپاسگزاریم.

 

مرکز تخصصی طب کار پرانا نهایت همکاری خود را با شرکت‌ها و سازمان‌ها و مراکزی که به سلامت کارکنان خود اهمیت می‌دهد را داشته و تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد تا در سریع ‌ترین زمان بدون اتلاف وقت معاینات پزشکی طب کار را انجام دهد. همچنین در صورتی که شرایط محیطی کارگاه یا شرکت مناسب باشد با مستقر کردن تیم خود در محل متناسب با سلیقه کارفرما شروع به انجام کار می‌کند.

برای هماهنگی مراجعه با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۹۹۹۹ تماس بگیرید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا کسب اطلاع از هزینه ی معاینات و آزمایش های بدو استخدام با شماره ۰۹۳۸۱۲۰۰۵۸۹ تماس حاصل نمایید .

شما می توانید فرم معرفی نامه طب کار را در زیر دانلود نمایید.