خدمات طب کار
خدمات طب کار

خدمات طب کار در مرکز طب کار پرانا

طب کار چیست؟

طب کار(Occupational Medicine):

شاخه‌ای از طب پیشگیری (Preventive medicine) است که در زمینه خدمات سلامت شغلی فعالیت می‌نماید. طب کار یک رشته تخصصی پزشکی جدید، که نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان می‌باشد. در این رشته اقدامات بالینی واجرای برنامه‌های پیشگیری با توجه به شرایط محیط کار بیمار انجام می‌شود و از این طریق به سلامت شاغلین و بیماری‌های شغلی می‌پردازد. این شاخه از پزشکی سایر خدمات طب کار را جهت ارائه راهکارهایی در زمان‌های شیوع بیماری‌های همه‌گیر، مقابله و پیشگیری از بروز بیماری در محیط کار و … ارائه می‌دهد.

 

متخصص طب کار کیست؟

متخصص طب کار پزشک متخصصی است که در معاینات شغلی که با هدف جلوگیری از ایجاد بیماری‌ها و ترویج سلامتی در بین کارگران، افراد را معاینه می‌کند. در معاینات پیش از استخدام طب کار، پزشک متخصص طب کار هر فرد را با توجه به توانایی‌های فردی و تناسب وی با نیازهای شغل، جهت گماردن به شغل پیشنهادی می‌سنجد. در معاینات دوره ای طب کار توسط پزشک متخصص طب کار، هر فرد با توجه به وضعیت سلامت دوره قبل خود سنجیده می شود و درصورت ایجاد بیماری یا عود بیماری قبلی راهکارهای مناسب هر فرد به او داده میشود.

سایر خدمات طب کار که توسط مرکز طب کار پرانا ارائه می‌شود به شرح زیر می‌باشد:

  1. انجام معاینات بازگشت به کار
  2. ارزیابی تخصصی تناسب فرد با کار
  3. انجام معاینات جهت ترک کار

علاوه بر این در مرکز طب کار پرانا خدمات چکاپ سلامت عمومی نیز انجام می‌شود. این خدمات شامل بررسی و پایش سلامت افراد از نظر اختلالات اسکلتی-عضلانی، ارزیابی ارگونومی و اصلاح پوسچر حین کار کردن، داشتن رژیم غذایی سالم و ارائه برنامه حرکات اصلاحی برای رفع ناهنجاری‌های قامتی می‌باشد.

به عنوان مثال معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای طب کار شامل موارد زیر است :

1-- آزمایشات خون 100%
2-- تست بینایی 100%
3-- تست شنوایی 100%
4-- تست تنفس 100%
5-- نوار قلب 100%