خدمات طب کار پرانا

در مرکز تخصصی طب کار پرانا ما برآنیم تا با رویکرد تازه و عمیق، سلامت شما را بررسی و پایش کنیم و با تکیه بر نیرویی که شما با “اعتماد” به مجموعه به ما می‌دهید در محیطی که شایسته حضور ارزشمند شماست، این مهم را انجام دهیم.

در مرکز تخصصی طب کار پرانا کلیه معاینات طب کار و بهداشت حرفه ای در کنار پایش سلامت عمومی شما ارائه می‌گردد. همچنین شما می توانید با مراجعه حضوری به این مرکز خدمات مرتبط با طب کار شامل معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای و سایر معاینات طب کار را دریافت نمایید و یا اگر در نهاد سازمان و یا ارگان خود امکان فراهم آوردن محیط مناسب جهت انجام معاینات طب کار را دارید همکاران متخصص ما این امکان را در محل کار شما فراهم خواهند کرد .

آزمایشات طب کار پرانا شامل چه مواردی است؟

سوالات متداول

پاسخ به سوالات پرتکرار بیماری‌های شغلی

طب کار چیست؟

طب کار چیست؟ طب کار یکی از رشته‌های نوپای تخصصی پزشکی بوده؛ و عموم مردم این رشته را با معاینات شغلی (معاینات پیش از استخدام یا معاینات بیمه تامین اجتماعی و معاینات ادواری) می‌شناسند. طب کار در واقع شاخه‌ای تخصصی از طب است که به بررسی روابط موجود بین سلامت کارگر، توانایی انجام کار، شرایط کارها و محیط فیزیکی، شیمیایی و اجتماعی محیط کار می‌پردازد.

متخصص طب کار کیست؟

متخصصین این رشته؛ فارغ التحصیل رشته پزشکی بوده و بعد از سه سال تحصیل در رشته طب کار بعنوان متخصص طب کار مشغول به فعالیت می‌شوند. گرچه این رشته بعنوان یکی از شاخه‌های طب پیشگیری می‌باشد، اما اغلب متخصصین این رشته با مشکلات کلینیکال مواجه می‌باشند. پزشکان طب کار جهت تشخیص بیماریهای ناشی از کار؛ باید هم بیمار و هم تماس‌های محیطی را ارزیابی کنند.

معاینات طب کار شامل چه معایناتی است؟

به صورت کلی این معاینات را به چند دسته کلی زیر می توان تقسیم بندی کرد:

  • معاینات بدو استخدام
  • معاینات دوره‌ای
  • معاینات جهت تعیین محدودیت‌های شغلی
  • معاینات ویژه و چکاپ کارمندان
چرا باید معاینات بدو استخدام انجام داد؟

معاینات طب کار بدو استخدام به منظور سنجش توانمندی جسمانی، روانی و اجتماعی شاغل و به کارگیری فرد در کار متناسب با این توانمندی‌ها انجام می‌گردد و با تعیین وضعیت پایه سلامت عمومی و شغلی فرد، در صورت ابتلا فرد به یک بیماری در آینده، در تعیین شغلی و یا غیرشغلی بودن بیماری وی به پزشک بسیار کمک می‌کنند که البته این مسئله هنگام طرح موضوع در مراجع قانونی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این معاینات بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی برای شاغلین الزامی است .

معاینات دوره ای طب کار برای چه کسانی الزامی است؟

طبق ماده ۹۲ قانون کار هر فرد شاغل به منظور تشخیص زودرس بیماریهای ناشی از کار باید حداقل سالی یکبار مورد معاینه طب کار قرار گیرد. در این معاینات برای بررسی عواملی که می توانند در محیط کار بر سلامت فرد تاثیر بگذارند، مورد بررسی قرار می گیرند. یکی از راه‌های تعیین این موارد، انجام آزمایش طب کار می‌باشد. از آنجا که درمان اکثر بیماریهای شغلی بسیار مشکل و یا غیر قابل درمان می باشد؛ هدف از انجام ماینات ادواری تشخیص زودرس بیماریهای ناشی از کار بوده تا با اقدامات مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری شده و درمان بیماری راحتتر انجام پذیرد.

برای مثال آلودگی با مواد سربی که در کارخانجات و محیط کاری افراد وجود دارد، به وسیله آزمایش طب کار تشخیص داده شده و فرد برای انجام درمان‌های مورد نیاز نزد متخصص معرفی می‌شود. این آزمایش‌ها، در کنار سایر رشته‌های پاراکلینیکی مثل رادیولوژی و غیره در جهت تشخیص زود هنگام بیماری‌ها و اختلالات احتمالی، به پزشک متخصص این رشته، کمک شایانی می‌نمایند.

آزمایش خون طب کار شامل چیست و آیا نیاز به ناشتا بودن دارد؟

آزمایشات روتین طب کار شامل CBC,FBS,Cholestrol,Cr,BUN,TG,SGOT & SGPT است. چون در این آزمایشات قند خون و چربی خون نیز چک می‌شود نیاز است که فرد متقاضی برای انجام آزمایش خون طب کار ناشتا باشد تا نتایج آزمایش از صحت لازم برخوردار و قابل قضاوت پزشک طب کار باشد.

مراحل انجام معاینات بدو استخدام طب کار چیست؟

جهت انجام معاینات طب کار بدو استخدام بایستی صبح در حالی که حداقل 9-8 ساعت ناشتا باشید به مرکز طب کار پرانا مراجعه کنید و مدارک لازم شامل(کارت ملی، معرفی‌نامه (از محل کار)، کارت پایان‌خدمت (آقایان) یک عدد عکس ۳*۴) را نیز همراه خود داشته باشید. در این صورت کلیه معاینات در همان روز انجام شده و جواب معاینات به همراه پرونده در پایان ساعت کاری همان روز به شما تحویل داده می‌شود.

هزینه آزمایش طب کار چقدر و به عهده کیست؟

هزینه معاینات بدو استخدام طبق مصوبه سال ۱۴۰۰ در صورتی که تنها آزمایشات و موارد مورد نیاز تامین اجتماعی باشد، با آزمایش برای زیر ۳۵ سال ۳،۱۰۰،۰۰۰ ریال و بالای ۳۵ سال بعلت الزام نوارقلب ۳،۶۳۰،۰۰۰ ریال است. اگر در معرفی نامه آزمایش عدم اعتیاد (سه گانه) درخواست شده باشد مبلغ ۶۰۰،۰۰۰ ریال به جمع هزینه فوق اضافه می‌شود.

طبق قانون هزینه معاینات بدو استخدام به عهده کارگر است اما ممکن است برخی از کارفرمایان این هزینه را تقبل کنند.

آیا در معاینات طب کار تست عدم اعتیاد وجود دارد؟

تستهای عدم اعتیاد در معاینات طب کار توسط کارفرمایان در خواست می‌شوند و جزء تستهای روتین معاینات بدو استخدام محسوب نمی‌شوند. تست مورفین، آمفتامین و متافتامین که تست سه پارامتری محسوب می شود از شایعترین تستهای درخواستی هستند. تستهای کاملتر شامل بررسی وجود متادون، ترامادول، بنزودیازپینها و … می‌باشد.

لذا لازم است که افراد حداقل یک هفته قبل از مراجعه برای انجام این تستها از مصرف داروهای مسکن و افسردگی و … به علت احتمال ایجاد تداخلات و خطا در نتیجه آزمایش خودداری فرمایند.

نوبت دهی برای انجام معاینات به چه صورت است؟

مرکز طب کار پرانا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 17 آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. همچنین جهت گرفتن نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های طب کار پرانا با ما تماس بگیرید.

ما در مرکز طب کار پرانا تلاش می کنیم تا با ارائه خدمت مناسب و در شان مراجعین محترم
نیاز شما را در زمینه سلامت کارکنان و محیط کار مرتفع نماییم.
جهت اطلاع و آگاهی از خدمات مرکز طب کار پرانا از طریق راههای ارتباطی طب کار پرانا با ما در تماس باشید .
همین حالا تماس بگیرید

ما در مرکز طب کار پرانا تلاش می کنیم تا با ارائه خدمت مناسب و در شان مراجعین محترم نیاز شما را در زمینه سلامت کارکنان و محیط کار مرتفع نماییم.
جهت اطلاع و آگاهی از خدمات مرکز طب کار پرانا از طریق راههای ارتباطی طب کار پرانا با ما در تماس باشید.

نظرات کابران

کابران درمورد ما چه می‌گویند...

 آخرین

مقــالات